AKTUALITY Z ČECH

Česko vyhlíží velké jarní tání, přehrady upouštějí vodu

Polovina Česka je pod sněhem a letos je to pořádně tlustá peřina. Meteorologové a vodohospodáři mají už teď vrásky na čelech při pomyšlení, co se stane, až to všechno na jaře roztaje. Přehrady už kvůli hrozícím jarním povodním začaly vypouštět s velkým předstihem vodu.

Hydrologové se už připravují na jaro. Sněhu zatím není tolik jako v roce 2006, přehrady už ale upouštějí. Ilustrační foto

Nejlépe je to vidět na velkých vodních dílech vltavské kaskády. Méně v Povodí Labe, jehož přehrady nejsou schopny zadržet tak velké množství vody. Pohotovost mají i na dispečinku Povodí Moravy.

Zvýšenou pozornost věnují sněhovým přívalům i odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Dobrovolní pozorovatelé z 350 meteorologických stanic jim pravidelně hlásí údaje o výšce sněhové pokrývky. Jimi se “nakrmí” počítač a ten pak vytvoří sněhovou mapu Česka.

“Zhruba polovina země je pod sněhem. Většinou je ho do padesáti centimetrů, na vrcholcích Krkonoš, Beskyd či Šumavy však až dva metry,” vysvětluje hydrolog Jan Daňhelka.


Čeští lékaři vyhlásili rakovině válku. Chtějí prohlédnout tisíce lidí.

Českou republiku letos čeká jedna z největších preventivních kampaní proti rakovině. Tisícům Čechů přijde do schránek pozvánka k lékaři. Odborníci budou ženy i muže zvát na vyšetření konečníku. Ženy, které loni zanedbaly preventivní prohlídky, pozvou navíc na vyšetření děložního čípku a mamografii.

Češi zanedbávají preventivní prohlídky a častěji umírají na rakovinu. Lékaři to chtějí příští rok změnit masovou kampaní.
“Jde o poměrně masové akce jak z hlediska zdravotních zařízení, tak cílové skupiny,” říká náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Odborníci očekávají, že se tak změní podivný poměr mezi Českem a Evropou. Máme sice srovnatelnou péči, ale kvůli tomu, že Češi nechodí na preventivní prohlídky, najde lékař často nádor až v pokročilém stadiu, když už je naděje na uzdravení malá.

Dokládají to nejnovější čísla švédského Karolinska Institut, který zmapoval dostupnost onkologické péče a délku dožití pacientů. Nejsme na tom nejlépe – ve Švédsku dlouhodobě přežívá 60,3 procenta mužů a žen 61,7 procenta, u nás přežije 49,3 procenta žen a mužů ještě méně – jen 37,7 procenta.

Lékaři budou u “zdravých” lidí hledat nejvážnější nádorová onemocnění, v jejichž výskytu porážíme celou Evropu. V případě rakoviny tlustého střeva a konečníku u mužů stojíme na první příčce také ve světě.

Kam dál?