CESTOVANIE: TIPY NA ZAJIMAVE VYLETY

CESTOVANIE: TIPY NA ZAJIMAVE VYLETY

Rookwood Necropolis

Necelých 18km na západ od Sydney, nedaleko Olympijského parku se nachází jeden z největších hřbitovů na světě – Rookwood Necropolis. I když první hroby tu byly postaveny v roce 1867, nejstarší náhrobní kameny a monumenty, které sem byly přemístěny se datují už od roku 1798. 

Austrálie je demograficky křesťanského vyznání. Ale již od počátku budování hřbitova (r.1868) jsou tu patrné změny v náboženském složení, nejvýrazněji po druhé světové válce. V současné době můžete v Rookwoodu vidět symboly a rituály více než osmdesáti náboženství. V židovském hřbitově to jsou kamínky položené na náhrobních kamenech, součástí čínského hřbitova jsou červenozlaté chrámy a jídlo zanechané zesnulému. Les bílích křížů je v sekci, která náleží Ortodoxní církvi. Palmy jsou zase symbolem života v muslimské části hřbitova.

Rookwood Necropolis je svou rozlohou 283 hektarů považován za předměstí Sydney a kolem 1 miliónu pohřbených z něj dělá největší hřbitov na jižní polokouly. Návštěva hřbitova není jen o cestování v čase a poznávání různých kultur a náboženství, ale také zde najdete příležitost vidět skoro 400 druhů rostlin a dřevin a mnoho architektonicky zajímavých staveb. Díky rozlehlosti, promyšlenému uspořádání a všudepřítomné zeleni je to výborné místo k celodennímu relaxu. Po hřbitově se můžete pohybovat autem, na kole, nebo pěšky. Nejbližší vlaková stanice je Lidcombe.

Každou první neděli v měsíci se můžete nechat provázet za doprovodu průvodce z místní dobrovolnické organizace Přátelé Rookwoodu, která se zabývá obnovou tohoto významného hřbitova.

Užitečné odkazy:
http://rookwoodcemetery.com.au/
http://www.rookwoodjewishcemetery.com.au/
http://home.iprimus.com.au/eckadoubledecka/
-tomh-

Observatoř Parkes

Observatoř Parkes je po Harbour Bridge a Opeře pravděpodobně nejvíce publikovaná stavba v Austráli. Parkes se doposud objevil na mnoha předních stranách časopisů a knih, dokonce také v místním filmu The Dish (r.2000). Každý rok tuto stavbu navštíví kolem 80 tisíc turistů, kteří obdivují ůžasnou strukturu vnějšího talíře. Ta je tvořena kovovou sítí, což vytváří charakteristický „dvoutónový“ vzhled této antény. Co je na stavbě, vypadající jako větrný mlýn, který má místo větrných lopatek satelit, tak zajímavého?

Jedním ze způsobů jak zkoumat vesmír je použití radioteleskopu. Z vesmíru přichází mnoho druhů záření o různých vlnových délkách. Rádiové vlny mají mnohem větší délku než viditelné spektrum a proto je třeba k jejich zachycení větší plochy. Významnou výhodou radioastronomie proti ostatním způsobům zkoumání vesmíru je skutečnost, že její přístroje z principu “dále dohlédnou”. V Parkes je radioteleskop o průměru 64 metrů, který je druhým největším na jižní polokouli, a jedním z prvních velkých pohyblivých talířových radioteleskopů na světě. Od doby svého zkonstruováním, v roce 1961, funguje v podstatě nepřetržitě až do současnosti.

Radioobservatoře jsou budovány mimo městské aglomerace, aby se předešlo nepříznivým vlivům elektromagnetického vlnění, které produkují (např. Televizní vysílání apod.) a jsou stavěny hlavně v údolích, Kde jsou okolními kopci či horami odstíněny od elektromagnetického rušení. Původní plán na stavbu počítal s umístěním v dosahu Sydney a jako vhodné místo byly vybrány Blue Mountains, ty se však ukázali příliš „hlučné“ a tak se stavba zrealizovala až za těmito horami, 20 km jižně od města Parkes, které je vzdálené zhruba 360km severozápadně od Sydney.

Radioteleskop používaný v Observatoři Parks, byl duchovním dítětem britského fyzika Edwarda George ‘Taffy’ Bowena, díky kterému observatoř stojí v Austrálii. Většina finančních prostředků na stavbu plynula ze Spojených Států a následně i Velké Británie, protože Australská vláda v té době byla ochotná podporovat pouze projekty jako je výzkum vlny a pšenice. Je třeba si uvědomit, že radioastronomie byla v padesátých letech minulého století stále ještě v plenkách. Naštěstí pro Austrálii byla radioobservatoř nakonec vybudována zde a s odstupem času byla prohlášena za nejužitečnější vědeckou stavbu v celé Austrálii. Přispěla k celé řadě významných objevů, jako jsou například vesmírná tělesa „kvasary“. Úspěch radioteleskopu Parkes vedl k tomu, že vesmírný úřad NASA použil základní prvky tohoto systému při budování své sítě Deep Space Network.
Observatoř byla jednou z několika, které se podílely na sběru fotografického materiálu posílaného na Zemi Apollem 11 během jeho přistání na Měsíci v červnu 1969. 

Letos je to přesně 40 let od této události, proto se Radioobservatoř Parks rozhodla uspořádat dny otevřených dveří, konkrétně o víkendu 18-19 July 2009. Návštěvníci budou mít příležitost si zdarma prohlédnout zařízení teleskopu (nutnost mít uzavřenou obuv), dozvědět se více o radioastronomii s možností pohovořit si přímo s experty pracujícími na této stanici.

Užitečné odkazy:
http://www.parkes.atnf.csiro.au/
http://outreach.atnf.csiro.au/visiting/parkes/

Kam dál?