AKTUALITY CZ

Nemocnice propouštějí lékaře bez čistého rejstříku

Ministryně Součková prosadila, že v Česku budou moci pečovat o pacienty jen lékaři a zdravotníci s neposkvrněným trestním rejstříkem. Svou bezúhonnost měli doložit do 2. října. V praxi to znamená, že vykonávat svou profesi nesmějí nejen lékaři, kterým to zakázal soud pro závažné pochybení, ale i ti, kteří se v minulosti dopustili nějakého trestného činu, který s jejich profesí nesouvisel.

V praxi pokud bude mít lékař “pozitivní nález”, bude to posuzováno jako překážka výkonu zaměstnání na straně zaměstnance. Proti paragrafu protestuje Česká lékařská komora. Podle jejího prezidenta Davida Ratha paragraf vážně zasahuje do pravomoci českých soudů.

• Sněmovna schválila zvýšení průměrných platů příslušníků  bezpečnostních sborů jako jsou policisté, celníci, hasiči a příslušníci vězeňské služby ve výši 32.000 korun.

• Kabinet souhlasil s darováním 6000 tun nepotřebné munice pro afghánské ozbrojené sily. Ministr to komentoval slovy: “Takže jsme ušetřili a navíc pomohli ke stabilizaci tohoto regionu.”

• Vdova po Hlinkovi bude za smrt manžela požadovat jednorázové odškodnění a náklady s pohřbem ve výši 240.000 Kč.

• Magdalena Kožená byla v anketě britského odborného časopisu Gramophone vyhlášena umělkyní roku.

• Od března příštího roku budou moci Češi ve věku 18 až 30 let získat snadněji krátkodobé zaměstnání na Novém Zélandu. Podrobnější informace na stránkách ministerstva vnitra.

• Jiří Kolář zůstává policejním prezidentem navzdory svému skandálnímu výroku o odposlouchávání soukromých telefonů.

-va-

Kam dál?