Po přistání v Austrálii

První kroky v Austrálii

Po příletu do Austrálie ti pomůžeme
zorientovat se v novém světě,
zařídíme všechny potřebné
formality, aby jsi si
mohl užívat Austrálii
hned od začátku.

Tip odborníka

  V agentuře G8M8 ti pomůžeme s žádostí jak o TFN, tak i ABNNa popříletové konzultaci ti také povíme o životě v Sydneymožnosti dopravyubytování a tipy pro levné nakupování. Andrea, G8M8 Sydney

Zorientuj se během prvních dnů v Austrálii

 • Přílet do Sydney - Jestliže nemáte zajištěn odvoz, nejlevnější je doprava autobusem, dražší varianta je vlakem (airport line) nebo shuttle busem a nejdražší taxíkem. Ten může vyjít levněji než vlak, pokud cestujete ve více jak dvou lidech. Další informace o dopravě z/na letiště jsou na www.sydneyairport.com.au.
 • Orientace v Sydney - Agentura Great Mate vám do "předodletového balíčku" přibalí i mapu centra Sydney. Další možnosti vyhledávání v mapách: www.whereis.com nebo www.maps.google.com.au Informace o veřejné dopravě: www.transportnsw.info. V rámci tzv. MHD se lze přepravovat prostřednictvím vlaku (obdoba nám známého metra), autobusem a lodí (ferry). Celé Sydney je rozděleno do několika pásem, podle kterých se určují ceny jízdného. Je možné si zakoupit lístky na jednotlivé jízdy (velice nevýhodné) nebo tzv. travel passy např. na týden a více, které se při častém cestování rozhodně vyplatí. A pozor na jednu věc, POZOR nikdo ze studentů, kromě studentů univerzit nemá nárok na slevu.
 • Návštěva u nás v G8M8 - První nebo druhý den přijď do agentury G8M8 v centru Sydney. Seznámíš se s námi a my ti poskytneme veškeré informace o životě v Austrálii, které ještě nevíš, dáme ti zdravotní kartičku, vyřídíme daňové číslo a můžeš se s námi podělit o první dojmy z Austrálie.
 • Daňové číslo (Tax File Number) - je devítimístné číslo, které potřebuješ pro svého legálního zaměstnavatele. V G8M8 s tebou o daňové číslo požádáme přes internet hned při první návštěvě, stačí si donést s sebou pas. Číslo ti přijde do 28 dnů poštou na tvou adresu, ale pracovat můžeš začít, jakmile o něj požádáš.
 • SIM karta - tu ti dáme a aktivujeme ještě v Čechách. V agentuře v Sydney nám už jen dáš své telefonní číslo pro lepší komunikaci

Zařiď si v průběhu prvního týdne Kontaktuj nás

 • Bankovní účet - naši zástupci v Čechách ti otevřou bankovní účet ješte před odletem. Po příletu ti stačí zajít do kterékoli pobočky v Sydney, kde si ho jen aktivuješ a dostaneš bankomatovou kartu. Při každé návštěvě banky si s sebou nezapomeň vzít pas.
 • Kurzy pro získání práce - u nás v G8M8 se můžeš zapsat na kurzy pro nalezení práce za nejlepší ceny: RSA (Responsible Service of Alcohol) - nezbytný pro práci v pohostinství, kde se podává alkohol, RCG (Responsible Conduct of Gambling) - potřebný k práci v podnicích s hracími a stávkovacími automaty, White / Green Card - pro práci na stavbě
 • Užitečné kontakty - Souhrn všech důležitých kontaktů najdeš zde. Doporučujeme i webové stránky Slovenského konzulátu v Canbeře www.slovakemb-aust.org.
 • Jak ušetřit - Na dopravě nejvíc ušetříš, když si najdeš svoji školu, práciubytování blízko sebe. Pro levné ovoce, zeleninu, oblečení a suvenýry v Sydney je vyhlášen Paddys Markets otevřen každý den kromě pondělí a úterý. Použité věci a vybavení do bytu seženeš levně na sydney.gumtree.com.au Kontaktuj nás

Tip odborníka

Lenka G8M8 PrahaV agentuře G8M8 se můžeš přihlásit na kurzy RSA, RCG (od AU$120), také na kurz White Card v ceně AU$110. Jakub, G8M8 Praha

Zajímej se během prvního měsíce 

 • Hledání práce - na začátek je třeba sestavit životopis (Resume). Záleží na tobě, jakým způsobem si chceš práci hledat. Můžeš reagovat na inzeráty zveřejněné na internetu nebo na nabídky, které zasíláme našim studentům každý týden. Další možnost je přímo obcházet restaurace a kavárny s kopiemi životopisu (pokud chceš pracovat v tomto odvětví). Mysli pozitivně, věř si, soustřeď se na příjemné vystupování a široký úsměv, hledej práci i tam, kde by ji většina nehledala. Také mimo centrum je mnoho pracovních příležitostí.
 • Australian Business Number ABN - pokud chceš začít v Austrálii podnikat, nebo pokud někdo od tebe bude vyžadovat, aby si pro něj pracoval na živnost, bude třeba požádat o "ABN". O ABN s tebou požádáme v agentuře přes internet. Ihned po úspěšném vyplnění žádosti se zobrazí tvé ABN číslo a od toho momentu můžeš začít podnikat.
 • Co s sebou do baru a na diskotéku - určitě nezapomeň na "Photo ID" průkaz totožnosti: pas, řidičák. Průkaz ze školy nebo agentury nebývá akceptován. Obvykle nepustí v kraťasech, sportovních teniskách, sandálech / žabkách nebo s kšiltovkou a kapucí na hlavě!
 • První výlet - začni hned v samém středu města prohlídkou udržované Queen Viktoria Building (QVB), pokračuj Hyde Parkem, přes Botanickou zahradou přejdi až k Opeře. Odtud přes Circular Quay do historické čtvrti Rocks, kde se dostaneš na Harbour Bridge.

Mohlo by tě zajímat

Kam dál?