Cestování po Austrálii

Pomůžeme vám splnit cestovatelské sny o Austrálii

Bílé pláže, rozlehlost australského vnitrozemí, krásné národní parky. Austrálie nabízí tak mnoho, co si vybrat?

Většina z nás přijíždí do Austrálie s cestovatelskými sny, které je někdy po příjezdu potřeba zredukovat vzhledem k časovým, finančním a jiným možnostem. Pro snadnějši rozhodování jsme vám připravili tento článek, ve kterém jsme vybrali destinace s popisem, proč je navštívit.

 

Nejzajímavější cestovatelské destinace

Náš „koktejl“ obsahuje pláže a část podmořského života Východního pobřeží, červené pouště a polopouště australského Outbacku a samozřejmě také tropické deštné lesy a majestátní skalní útvary s vodopády v Kakadu National parku. Po cestě byste měli vidět i typická australská zvířata jako klokana, koalu, emu, krokodýla, velblouda nebo psa dinga a seznámit byste se měli i s místní domorodou (aboriginskou) kulturou.

 

1. Uluru (Ayers Rock), Kata Tjuta (Olgas), Kings Canyon, Alice Springs

Uluru je nejznámější ze všech symbolů Austrálie. Nachází se v Rudém vnitrozemí Austrálie, tedy v oblasti, která je významně spojená s Aboriginci. Máte zde možnost poznat tyto domorodé obyvatele blíže, vidět, jak žijí. Pokud už jste jednou přijeli do Austrálie, tuhle část kontinentu byste si neměli nechat ujít. Další zajímavé místo poblíž je Coober Pedy – staré středisko těžby opálů, které je stále aktivní. Lidé tu bydlí ve vyhloubených štólach.

 

2. Velký bariérový útes, Whitsundays Islands a Fraser Island

Zde najdete článek o cestování od Radoslava, zástupce G8M8 z Bratislavy

Velký bariérový útes (Great Barrier Reef) je největší korálový útes na světě, který je dlouhý přes 2 500 kilometrů. Složitost tohoto ekosystému je srovnatelná s tropickým deštným pralesem. Je to jedno z nejkrásnějších míst na potápění na světě. Uvidíte zde až čtyři sta druhů korálů, poskytuje útočiště až patnácti stům druhům ryb a plavat tady můžete společně s delfíny či mořskými želvami. Nad útesem jsou Whitsundays Islands, to je celkem 74 ostrovů, ale jen několik je obydlených a jsou na nich převážně hotelové resorty. Součástí výletů lodí je šnorchlování nebo potápění a návštěva ostrovů s bělostným pískem. Vyráží se většinou z Airlie Beach, což je taková vstupní brána na ostrovy.

Fraser Island je největší písečný ostrov na Zemi s rozlohou 1 630 km². Zde máte nejlepší příležitost vyzkoušet si auto s náhonem na všechna čtyři kola, které se tu dá půjčit. Je tu nedostatek zpevněných cest a přebytek písku, vrak lodi, 200 sladkovodních jezer, smrtelně nebezpečné proudy v moři, lidožraví žraloci a nebezpeční dingové. Prostě ideální pro jedince s dobrodružnější povahou, kteří mají rádi táboření, rybaření a turistiku.

3. Kakadu National Park

Je jedním z největších a nejkrásnějších národních parků světa. Park je významný hned z několika důvodů. Je neobyčejně bohatý často i na ohrožené živočišné i rostlinné druhy.

Jsou tu dvě extrémní klimatická období – období sucha a období dešťů. Období dešťů začíná v prosinci s příchodem monzunu a trvá až do pozdního dubna. V té době zde spadne 90% ročních srážek a téměř každý den vydatně prší. Hladina řek se zvedne až o několik metrů, řeka se vyleje z původního koryta a zaplaví rozsáhlé oblasti mokřin.

Do Kakadu se jezdí především za krokodýly, a to krokodýly volně žijícími, kteří jsou zde zastoupeni dvěma druhy - sladkovodním (freshwater), celkem plachý a jen zřídka k vidění, a slanovodním (saltwater), agresivní a útočný, který je schopný zabít člověka. Dorůstá délky 3 – 7 metrů a může vážit až jednu tunu. Oba druhy se vyskytují v celé oblasti parku, a proto často najdete nápisy zakazující vstup do vody a blízkosti břehů řek.

4. Great Ocean Road

Velká oceánská cesta (Great Ocean Road) lemuje téměř 200 km nádherného pobřeží a je považována za jednu z nejkrásnějších cest na světě. Zrádné vody kolem této cesty ukrývají až 80 vraků lodí, které lze při rozbouřeném moři zahlédnout. Celá pobřežní část je chráněna jako park Port Campbell National Park. Prudké a nezkrotné příbojové vlny zde ve vápencových útesech vyhlodaly jeskyně, rokliny, oblouky a mořské sochy vyčnívající nad hladinou.

Cesta vede podél srázných a vysokých útesů. Nádherné panorama a výhled po celé délce trasy je skutečně jedinečný. Můžete tu zahlédnout skály svým tvarem připomínající hvězdy. Přezdívá se jim Dvanáct Apoštolů – Twelve Apostles.

 

Kam dál?