AKTUALITY Z ČECH

AKTUALITY Z ČECH

Češi v cizině by mohli už příští rok volit poštou, navrhují senátoři

Krajané by mohli už při příštích sněmovních volbách vybírat poslance poštou, věří tvůrci senátní novely volebního zákona. Čechům v zahraničí ušetří cestu na zastupitelské úřady nebo do vlasti, kde mohou volit nyní. Nový způsob volby by mohli využít i studenti vysokých škol či lidé na dovolené.
Korespondenční způsob hlasování se pro zahraniční Čechy snaží někteří zákonodárci prosadit už několik let. Nynější novela by měla ale mít podporu obou hlavních stran, slíbili senátoři z ODS a ČSSD, kteří ji chtějí v parlamentu prosadit. Věří, že by mohla být schválena do konce roku.

Senátor Tomáš Grulich ze senátní komise pro krajany (ODS) také předpokládá, že novela zvýší volební účast zahraničních Čechů. Slovensko prodělalo podobnou zkušenost, kdy se mu účast u voleb díky hlasování poštou zvýšila zhruba o pět procent, argumentuje. “Nepředpokládám, že u nás ten počet bude o moc větší,” přiznal Grulich.

Předloni ze zhruba 8 000 zahraničních Čechů, kteří se zapsali do voličských seznamů, přišlo na zastupitelské úřady volit poslance přes 6 700 lidí. Před šesti lety to byly necelé 4 000 lidí. Kvůli senátním volbám musejí navíc Češi ze zahraničí přijet do České republiky. Podle novely by nyní mohli v prvním kole senátních voleb hlasovat písemně.

Podle předsedy komise Marcela Chládka z ČSSD by navíc novela odstranila i další problém, který současná právní úprava přináší. Hlasy zahraničních Čechů mohou totiž nyní ovlivnit složení Sněmovny, když se losem určuje, z kandidátky jakého kraje si krajané při volbách vybírají.

Klaus proti sexu a vězení od 14 let. Trestní zákoník ale podepsal

Prezident se sice pod zákon podepsal, nicméně si neodpustil kritické poznámky. “Nový trestní zákoník jsem podepsal, ale je třeba říci, že nikoli bez váhání, uvedl Klaus na svém webu.“Za diskutabilní považuji snížení hranice trestní odpovědnosti a snížení hranice dovolené sexuální aktivity. Hranice 15 let pro trestní odpovědnost má u nás hlubokou tradici i závažné důvody,” protestoval prezident. Kromě snížení hranice trestní odpovědnosti zákoník také zvyšuje horní hranice trestů za nejzávažnější trestné činy.

Nový zákon zpřísňuje tresty za korupci a počítá se vznikem speciálních ústavů pro sexuální devianty a psychopaty, které je třeba izolovat od společnosti.
Zavádí také nové trestné činy, například stalking, tedy nebezpečné pronásledování.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce co nejdříve připravit novelu, která by trestní odpovědnost opět o rok zvýšila. Je to postup, kterým senátoři za KDU-ČSL podmínili souhlas s novým zákoníkem. Jim i senátorům z některých dalších stran totiž vadilo, že snížením hranice trestní odpovědnosti z 15 na 14 let se také snížila hranice pro legální sexuální styk.

Kam dál?