AKTUALITY Z ČECH

V Krkonoších porazili strom pro Prahu
Dřevorubci pokáceli ve Vrchlabí sedmadvacet metrů vysoký smrk ztepilý, který ozdobí vánoční trhy v Praze. Poprvé se však strom nekácel v nepřístupném terénu, a tak neobvyklou podívanou mohly sledovat desítky lidí. Zhruba 65 až 70 let starý strom zamíří do Prahy. Strom začali kácet dřevorubci v devět hodin ráno, asi o půl dvanácté ho s pomocí dalších dělníků naložili na speciální americký tahač.


Listopad 89 stál za to, myslí si Češi
Stálo to za to, myslí si dvacet let po sametové revoluci Češi. Většina lidí sice považuje Listopad 1989 za pozitivní, ale následné dvacetiletí pro mnohé přineslo vystřízlivění. Lidé nejsou spokojení s hašteřivými politiky, korupcí, štve je nezaměstnanost i ekonomická krize, ale výdobytky demokracie by si znovu vzít nedali. Podle průzkumu agentury STEM sametovou revoluci považují dvě třetiny občanů za nejvýznamnější událost našich novodobých dějin.


Češi po dvaceti letech svobody ztrácejí zájem o politiku
Zřetelný pokles zájmu Čechů o politiku odhalil výzkum zaměřený na to, jak se v uplynulých dvaceti letech změnily postoje a žebříček hodnot lidí v České republice. Z výsledků ale zároveň vyplývá, že pouze sedm procent dotázaných je se životem v Česku naprosto nespokojeno. Výzkum realizovali vědci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity ve spolupráci se společností SC&C.

- mk -

Kam dál?