Aktuality z Čech

Česká národní banka vydá 2. července do oběhu novou bankovku v hodnotě 2000 korun, která oproti starším vzorům obsahuje více ochranných prvků a bude ji tak těžší padělat. Důvodem je zastaralost původních verzí bankovky, které ovšem nadále zůstávají v platnosti. Změny chystá centrální banka i u dalších bankovek, ovšem ne již v letošním roce.

Komise zástupců všech pěti parlamentních stran, která má jednat o podobě důchodové reformy, by se mohla poprvé sejít už začátkem července. Podle návrhu, který strany projednají, by se v rámci první etapy měl odchod do důchodu měl zvyšovat až na 65 let pro muže i ženy v roce 2030. V první etapě se kromě zvyšování odchodu do penze počítá taky s prodloužením povinné doby pojištění z 25 na 35 let. Ministerstvo by také rádo změnilo invalidní důchody a zavedlo souběh důchodu a výdělku. Stát také plánuje dávat na penze méně peněz.

Česká republika zřejmě přijde o miliardy, možná i desítky miliard korun evropských dotací. Eurokomisařka Danuta Hübnerová před touto hrozbou minulý měsíc varovala ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Současně v dopise kritizovala jeho úřad za chyby při přípravě na čerpání peněz z fondů EU.

Záchranáři v Kambodži objevili trosky letadla, v němž cestovali i tři Češi, ve věku od 19 do 21 let, dvou žen a jednoho muže. Pád stroje s 22 lidmi na palubě nikdo nepřežil. Letoun se zřítil těsně před přistáním na jihu země. Příčinou neštěstí zřejmě bylo špatné počasí.

V jihoafrickém Johannesburgu pokračuje soud s uprchlým českým podnikatelem Radovanem Krejčířem. Soud rozhoduje, zda Krejčíře propustí na kauci. Před soudcem povídá český policista a místní zaměstnanec Interpolu. Krejčíř je v ČR stíhán za podvody a přípravu vraždy. V roce 2005 uprchl i s rodinou na Seychely.

Kam dál?