Aktuality z Čech

Češi by do USA mohli jezdit bez víz do jednoho až dvou let

Češi by do jednoho až dvou let mohli jezdit do USA bez víz. Americký velvyslanec Richard Graber oznámil, že padla jedna z dosavadních hlavních překážek. Počet odmítnutých žádostí o víza klesl asi z 9,5 procenta na zhruba 6,7 procent. ČR se tak s rezervou vešla pod desetiprocentní hranici, kterou pro zařazení do bezvízového režimu stanovuje nedávno přijatý americký zákon.

Ekonom Jan Švejnar je po středečním setkání se senátory nakloněn tomu přijmout kandidaturu na prezidenta. Definitivní rozhodnutí ale oznámí možná až počátkem prosince. Chce vyčkat na rozhodnutí parlamentních frakcí, které mu podporu zatím nepřislíbily. Řekl to ve středu novinářům po debatě s jedenáctkou senátorů ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a z Klubu otevřené demokracie, kterou uspořádali sociální demokraté.

V lékárnách se objevil nový zdravotní přípravek, který urychluje a zlepšuje léčení ran. Autory patentu, který stál u jeho vzniku, jsou vědci Ústavu molekulární chemie Akademie věd ČR, kteří na polymerní látku označovanou jako Hema navázali novou účinnou látku schopnou pohlcovat toxické volné kyslíkové radikály.

ODS na sobotním kongresu podle očekávání plně podpořila nominaci Václava Klause do prezidentského úřadu, pod jehož kandidaturu se podepsalo všech 122 poslanců a senátorů strany. Premiér Mirek Topolánek za znovuzvolení současné hlavy státu převzal osobní odpovědnost jako předseda ODS, nikoliv ale jako předseda koaliční vlády. Současně adresoval dovnitř strany otevřenou kritiku za mediální přestřelky, naopak pochválil práci své vlády.

ODS podpořila Klausovu kandidaturu, kritika nejednoty strany

Objev pracovníků Akademie věd přispěl ke zlepšení hojení ran

Švejnar oznámí rozhodnutí kandidovat možná až v prosinci

Kam dál?