AKTUALITY Z ČECH

Topolánek blahopřál Medveděvovi ke zvolení prezidentem.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) blahopřál Dmitriji Medveděvovi ke zvolení prezidentem Ruské federace, kterou považuje za přátelskou zemi. Uvedl to v prohlášení, které zaslal ČTK. Medveděvův volební zisk 70 procent hlasů označil za výrazné vítězství. Zároveň lituje toho, že se toto vítězství neobešlo bez obvinění z falšování výsledků a nerovné předvolební kampaně.Medveděvovi blahopřál i prezident Václav Klaus, který je na návštěvě USA.

První zahraniční cesta Klause v druhém období povede na Slovensko

První zahraniční cesta prezidenta Václava Klause v jeho druhém období v úřadě povede již tradičně na Slovensko. V zemi bývalého federálního partnera by se Klaus měl 10. března setkat se svým slovenským protějškem Ivanem Gašparovičem. Na jednodenní cestě ho bude doprovázet i manželka Livia. Na webových stránkách Hradu o tom informoval mluvčí prezidenta Petr Hájek.

Lidé mohou od neděle cestovat letadlem po EU bez pasové kontroly

Lidé mohou bez pasových kontrol cestovat letadlem z Česka do 23 zemí Evropské unie. Při cestě se prokazují jen palubní vstupenkou a průkazem totožnosti. Na tuzemských mezinárodních letištích začala platit pravidla schengenského bezhraničního prostoru, která zjednodušují a zrychlují odbavení cestujících. Hraniční kontroly u letů do schengenských zemí zrušilo 16 českých mezinárodních letišť. Schengenský prostor, kde se mohou cestující pohybovat bez hraničních kontrol, zahrnuje většinu zemí EU.

Kam dál?