AKTUALITY Z ČECH

Bouřky s přívalovými dešti zasáhly Česko

Začátek tohoto léta je bláznivý a situace na obloze se mění každou hodinu. Počasí je tak proměnlivé, že ztěžuje předpovídání počasí jako takové. “Předpověď kvůli tomu přepočítáváme i několikrát denně,” říká Marian Sandev, šéf centrální předpovědi počasí v Českém hydrometeorologickém ústavu.

Meteorologové už několikrát slibovali pořádné oteplení až tropické teploty, vytrvalé deště se měly dát na ústup. Ale museli předpověď změnit. Nepomáhají sebemodernější přístroje a počítačové modely. Náhlé přívaly vody z prudkých bouřek jsou nevypočitatelné. Meteorologové neumějí předem říci, v jakých konkrétních obcích a údolích by se lidé měli bát. Na to je bouřkové počasí příliš nestálé.

“Umíme předpovědět, v jakém kraji bude pršet. Ale bouřky se objevují náhle a nedá se říci, kde přesně a jak dlouho potrvají,” vysvětluje Sandev. Počasí tady “věští” Aladin.

Dívám se na čtyři velké obrazovky s mapami České republiky. Čtyři různé počítačové programy na nich v místnosti centrální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu modelují, kde bude v nejbližších třech hodinách pršet.
Zatímco český program Aladin tvrdí, že kromě severní Moravy to bude zejména na Vysočině a na jihu Čech, další v Evropě běžně používaný program vidí slejvák na celé Moravě. Jinde přitom nechává lidi v suchu.

“Je na meteorologovi, aby i na základě svých zkušeností vytvořil předpověď vycházející se všech těchto výpočtů,” popisuje běžnou praxi Sandev. Podle něj se může stát, že jeden program “usoudí”, že následující dny nebude víc než dvanáct nad nulou, kdežto další to vidí na patnáct a ještě jiný na osmnáct.

Kam dál?