Austrália mi dala absolútnu slobodu, voľnosť, čas pre seba a nový pohľad na svet.

Austrália mi dala absolútnu slobodu, voľnosť, čas pre seba a nový pohľad na svet.

Prečo si sa rozhodol cestovať do Austrálie?

Důvodů bylo hned několik. Austrálie mě vždy lákala jakožto cestovatele. Krásná příroda, uvolněná atmosféra, spousta míst na surfování. Navíc mě lákalo si opět vyzkoušet život v jiné zemi na delší dobu. Již na vysoké škole jsme v rámci Erasmu okusili jaké to je se odstřihnout a žít půl roku jinde. A jako zkušenost je to nezapomenutelné a neskutečně obohacující. A jako každá velká změna v životě je i toto skvělá příležitost přehodnotit životní hodnoty, směr kariéry a co člověk chce od života.

Čo ťa najviac pozitívne prekvapilo na Austrálii?

Mentalita lidí. Ta neskutečná otevřenost, pozitivita, přátelskost a zároveň žádné předsudky,  hodnocení a porovnávání lidí.

Čo bolo pre teba najťažšie po prílete do Austrálie a s čím si sa musel popasovať?

Do Austrálie jsme přiletěl v červnu. Před tím jsem 3 měsíce cestoval po vysluněné jihovýchodní Asii. V Sydney bylo tou dobou 10°, deštivo a větrno. Místní domy a hostely navíc nejsou nijak zateplené, či izolované a v noci je opravdu zima. Měl jsem pocit, že je mi pořád a všude zima.

Aké sú rozdiely medzi SK/CZ a Austráliou?

No v Praze si nedojedu autobusem z centra na pláž tak jako v Sydney. A obecně se mi zdá, že ony ekonomické nůžky tu nejsou tak rozevřené. I s nekvalifikovanou prací je zde možné žít velice kvalitní zabezpečený život a nestrádat. A to se dle mého podepisuje do mentality lidí. Na žádné práce a lidi v nich se tu nepohlíží jako na podřadné.

Da sa v pohode vyžiť aj s prácou popri štúdiu?

Podařilo se mi sehnat práci v oboru (IT). A i s polovičním úvazkem to bez problému pokryje výdaje, nájem, školné a cestování.

Ako by si zhodnotil pobyt v Austrálii? Čo ti dal a naopak čo ti zobral?

Život na druhé straně světa se sebou nese odtržení od rodiny, přátel, práce, okolí. A člověk musí vynaložit více energie na to tyto vazby udržet. Ale to už v dnešní technologické době není až takový problém. Na druhou stranu s tím člověk získá absolutní svobodu, volnost, čas pro sebe a nový pohled na svět.

Ako to bolo u teba s prácou? Ako dlho si ju hladal a čo teraz robíš? Čo sa ti najviac osvedčilo pri hľadaní práce?

Nejdříve jsme hledal práci mimo můj obor. A pokud člověku nevadí pracovat v kavárně, kuchyni či baru, tak práci opravdu najde okamžitě. Po nějaké době jsem se rozhodl držet se svého kopyta a zkusit najít práci v oboru (IT). To už bylo o poznání těžší jelikož jsem hledal pouze poloviční úvazek. Cca po měsíci a několika kolech pohovorů jsem dostal místo.

Každému, kdo hledá (jakoukoliv) kvalifikovanou práci bych rozhodně doporučil LinkedIn. V Austrálii je velice populární a firmy ho tu aktivně využívají k hledání nových lidí. Mít na něm vytvořený profil je k nezaplacení.

Aké náročné je štúdium ?

Já mám výuku 1x týdně od 9h do cca 16h. Plus domácí úkoly. Ty mi v průměru zabraly tak další 2-3h týdně. Můj kurz je zaměřený na osvojení praktických dovedností a je kladen větší důraz na kvalitu odevzdaných úkolů než na nějaké memorování teorie.

 Splnilo štúdium tvoje očakávania?

Studuji kurz zaměřený na podnikání, start-upy a obecně na to, jak udělat z nápadu business. A byl jsem velice mile překvapen kvalitou lektorů. Jsou to všechno lidé z praxe s lety zkušeností s vlastními firmami a zároveň se zápalem předat informace dál.

S akými ľuďmi a odkiaľ si sa spriatelil a zoznámil a čo ti prinášajú tieto priateľstvá?

Zvolil jsem spolubydlení a bydlím s klukem ze Zélandu. Ve škole je fajn mezinárodní parta a v práci jsem zase v kontaktu s Australany. Lidé tu na mě působí více otevřeným dojmem a navazování nových kontaktů je tu o poznání jednodušší.

Opíš svoj naj zážitok z Austrálie?

Pro mě je to obecně bydlení u pláže. Ten pocit, když přijedu z práce nebo ze školy domů, vezmu surf a pěšky dojdu na pláž kde si sjedu pár vln při západu slunce je prostě k nezaplacení.

 

Kam dál?