Austrálie: Pozitivní změny pro zahraniční studenty

Austrálie: Pozitivní změny pro zahraniční studenty

Nový ministr školství Christopher Pyne oznámil během svého projevu 9. října v Canbeře plánované změny pro mezinárodní studenty. Zdůraznil důležitost zahraničních studentů pro australskou ekonomiku a odsoudil změny ve studentských vízech v letech 2009 a 2010, které měli za následek rapidní úbytek studentů.

Zavedené změny z roku 2011 (pracovní víza absolventů vysokých škol, zrychlené schvalování víz pro studenty na vybrané univerzity) nepřinesly očekávané výsledky, protože se týkaly jen malého procenta mezinárodních studentů v Austrálii.

Christoper přislíbil zvýhodněné podmínky pro žádosti o studentská víza i pro studenty odborných škol s dlouhou tradicí a dobrou reputací. Vyhlásil, že Austrálie je otevřená pro studenty z celého světa. Austrálie potřebuje dynamické lidi, kteří si v Austrálii dokončí kvalifikaci, začlení se do společnosti a vyplní žádaná místa na australském trhu práce.

Statistiky UNESCO předpovídají, že počet studentů studujících v zahraničí se během let 2010 až 2020 zdvojnásobí. Austrálie má velké výhody oproti jiným zemím, které jsou lákadlem pro studenty z celého světa a byla by velká škoda je nevyužít.


Ministerstvo školství ve spolupráci ministerstvem zahraničních věcí začne pracovat na novém projektu: Colombo Plan, který bude zaměřený hlavně na podporu stipendií a výměnných programů. Na závěr Christoper Pyrne zopakoval důležitost atraktivnosti Austrálie pro mezinárodní studenty a je připravený odemknout obrovský potenciál, který Austrálie skrývá.

Zpracováno podle "A new architecture for international education".

Kam dál?