CORONAVIRUS COVID - 19: aktuální informace z Austrálie

CORONAVIRUS COVID - 19: aktuální informace z Austrálie
Rádi bychom vám poskytli několik aktuálních informací ohledně situace, týkající se koronaviru Covid-19 v Austrálii. Pojďme si tedy objasnit pár faktů a informací, co to vlastně ten koronavirus je. Koronavirové onemocnění (COVID-19) je nová nemoc, objevená v roce 2019, která nebyla u lidí předtím identifikována. Koronaviry jsou zoonotické, což znamená, že se přenášejí mezi zvířaty a lidmi. Podrobné výzkumy zjistili, že SARS-CoV se na lidi přenášel z cibetek a MERS-CoV z dromedárů. Několik známých koronavirů cirkuluje u zvířat, které ještě nenakazily lidi. Mezi obvyklé příznaky viru patří horečka, kašel, bolest v krku, únava, bolest těla nebo problémy s dýcháním. Austrálie má k 20. 3. 2020 celkem 876 nakažených ze 100 000 otestovaných.
 

Austrálie zavedla následující aktuálně platná opatření (platná k 20/03/2020):

  • Uzavření hranic pro neobčany Austrálie od 20/03/2020 o 21. hodiny večerní.
  • Školy (základní, střední a univerzity) jsou doposud stále otevřené, situace se neustále monitoruje a přehodnocuje. Školy pro mezinárodní studenty se zaměřením na výuku anglického jazyka, odborné školy a některé univerzity přechází na online výuku. Toto se děje na základě jejich vlastního rozhodnutí kvůli ochraně a prevenci studentů a zaměstnanců.
  • Zákaz všech venkovních akcí při počtu 500 a více lidí. 
  • Zákaz všech akcí pořádaných uvnitř při počtu 100 a více lidí s podmínkou, že lidé budou od sebe vzdáleni minimálně 2 metry (tudíž do 100 m2 se musí vejít maximálně 25 lidí).
  • Povinná 14denní karanténa pro všechny lidi přicházející do Austrálie (aktuálně se tedy již jedná pouze o Australany a rezidenty Austrálie).
  • Tasmánie zavedla dodatečné opatření pro všechny cestující do tohoto státu - povinnou 14denní karanténa bez výjimky.
 
Doporučujeme neustále dodržovat následující opatření a hygienu:
Umývat si ruce po dobu alespoň 20 sekund mýdlem a vodou (nejlépe horkou).

V případě nemožnosti umýt si ruce je třeba využívat tekutý dezinfekční gel či vlhčené ubrousky. 

  • Zakrývat si ústa a nos při kašli či kýchnutí kapesníkem nebo rukávem.
  • Dodržovat odstup od lidí minimálně na 1.5 metru a více.
  • Vyhýbat se společenským akcí a shromážďování se.
  • Pokud se člověk necítí dobře, má příznaky nachlazení či chřipky, neměl by chodit na veřejnost či do práce, aby neohrozil ostatní.


Situaci neustále monitorujeme studiem nejnovějších vyhlášení. Momentální situace je náročná všude ve světě, Austrálie je však jednou ze zemí s nejlepším zdravotnictvím a se špičkovou technologií. Přísně střeží nařízení a snaží se co nejvíce zamezit šíření nákazy. Zároveň se snaží vystopovat všechny zdroje nákazy u lidí postižených tímto virem. Stejně tak pro nás je tato situace náročná, ale chtěli bychom všechny ubezpečit, že v Austrálii nevládne chaos ani panika a všichni naši studenti jsou dle nám dostupných informací v pořádku, bez jakýchkoli příznaků. Pevně věříme, že se situace začne uklidňovat a co nejdříve zlepšovat. Budeme ve střehu a budeme vás informovat. 

Pro více informací:
NSW: https://www.health.nsw.gov.au/Infectious/alerts/Pages/coronavirus-faqs.aspx#1-13
QLD: https://www.qld.gov.au/health/conditions/health-alerts/coronavirus-covid-19
VIC: https://www.dhhs.vic.gov.au/victorian-public-coronavirus-disease-covid-19
TASMANIA: https://www.dhhs.tas.gov.au/publichealth/communicable_diseases_prevention_unit/infectious_diseases/coronavirus
SA: https://www.sahealth.sa.gov.au/wps/wcm/connect/public+content/sa+health+internet/clinical+resources/clinical+topics/infectious+disease+control/novel+coronavirus+%282019-ncov%29+infection+for+health+professionals/novel+coronavirus+%282019-ncov%29+infection+information+for+health+professionals

Kam dál?