EDITORIAL: JAK BYLO DOMA

EDITORIAL: JAK BYLO DOMA

Vážení čtenáři,
připomínám se vám po delší odmlce. Březen a duben jsem byl na Slovensku a v Čechách. Domovina a rodina je jen jedna, a proto se tam vracím vždycky rád. Vždy mě však dostane přístup lidí, ale to je již otřepaná melodie od těch, co žijí v zahraničí a jdou zpět jen na návštěvu. Dokonce si myslím, že "krizí" se to ještě zhoršilo, protože se prohloubila propast mezi sociálními vrstvami. Mnoho lidí bojuje o udržení se v práci a novou práci najít je o dost těžší i pro šikovné jedince. Je to o dost horší než v Austrálii, i když velkým faktorem je velikost města. V Sydney se lépe hledá práce, je toho více na výběr.
Ti, co měli a mají se dobře, chrání své "obchody" a nepouštějí je z ruky. Pesimismus se ještě více zesílil, speciálně na Slovensku. Závist je stále hodnotou, která hraje často první roli v hlavách lidí. Špatně se 50 + letým pokladním snáší drahý nákup mladého 30 letého člověka. Lidé prostě vykonávají práci evidentně za trest a stále se velmi drží materiální hodnoty.
Praha se stále více a více podobá složením obyvatelstva "městu na hedvábné cestě". Čeština se slyší na frekventovaných ulicích Prahy jen velmi zřídka, až je to divné. Co mě ale fascinovalo, jsou velmi poslušní šoféři. I když na slovensku není bodový systém, už i tam se jezdí slušně. Už jen doladit takové věci jako rychlostní omezení jako např.. 50km/hod na 2-3 proudové silnici / rychlostní silnice dlouhé 5 + km při vstupu do Prahy. Klidně 70km/hod když už všichni jezdí tak poslušně.
Na pozitivní notu můžu osobně poznamenat, že naše domovina je krásná, jarní vzduch, jiná travička, krásné lesy, údolí no a tradice, to se nahradit nedá. Je k nezaplacení si sednout s kamarády nebo rodinou za naše jídlo, pivo, vínko a vychutnat si naši pravou zábavu.
Na závěr bych rád připomněl, že pokud jste samostatný, kreativní, hledáte zkušenosti a láká Vás žurnalistika staňte se editorem nebo grafikem Herald a zažijte své, možná první, novinářské dobrodružství v Austrálii. Posílejte resume na jobs@g8m8.com.

Kam dál?