FILMOVÉ A HUDOBNÉ NOVINKY

FILMOVÉ A HUDOBNÉ NOVINKY

Filmové novinky

Jánošík. Pravdivá história.
Žánr: Historický
Režie: Agnieszka Holland

Asi najdlhšie očakávaný filmový projekt na Slovensku je konečne hotový. Svetoznáma režisérka poľského pôvodu Agnieszka Holland so svojou dcérou Kasiou Adamik dokončujú v týchto dňoch koprodukčný poľsko-slovensko-česko-maďarský veľkofilm Jánošík. Pravdivá história. Najznámejší ľudový hrdina preslávený tým, že bohatým bral a chudobným dával, sa na plátnach kín objaví už na jeseň a diváci po prvýkrát uvidia príbeh skutočného Jánošíka, nie vybásnenej mýtickej legendy.

Lištičky
Žánr: Drama
Režie: Mira Fornay

Režisérka filmu Mira Fornay o filmu říká: „Tajemství jsou v našich životech jako kotvy. Dokud je nepojmenujeme, neodkryjeme a nepromluvíme si otevřeně, drží nás na jednom místě a točíme se jakoby v kruhu. O tom je příběh Alžběty a možná i ostatních postav filmu.“ Film Lištičky byl letos vybrán do soutěže 66. mezinárodního filmového festivalu v Benátkách. Po roce 1989 nebyl do některé ze soutěžních sekcí tohoto festivalu zařazen žádný český nebo slovenský filmový debut.

Sin Nombre
Režie: Cary Joji Fukunaga
Žánr: Drama

Život na mexicko-americké hranici umí být krutý a nabízí životní příběhy, které by nikdo z nás nechtěl prožít. Do téhle neklidné části planety se vydává i film Sin Nombre, epické drama debutujícího režiséra a scénáristy Cary Joji Fukunaga, který získal cenu za režii na letošním festivalu v Sundance. Snímek Sin Nombre líčí strastiplnou pouť imigrantů ze Střední Ameriky do Spojených států, kde zde chtějí začít nový život. Zároveň se dívá do kuchyně nelítostných mexických gangů, které od dveří do lepšího světa často drží pomyslné klíče.

V hlavní roli Já
Režie: Ian FitzGibbon
Žánr: Komedie

V hlavní roli Já patří k filmům, u kterých se královsky bavíte, nicméně v hloubi duše se za to stydíte, protože v ní opravdu nic není k smíchu. Představitel jedné z hlavních rolí Dylan Moran patří k nejúspěšnějším britským komikům současnosti díky lehce anarchistickému britskému sitcomu Black Books, který volně vychází z poetiky Monty Pythonů. Ostatně i oni mají ve svém repertoáru slavný skeč, jehož hrdinou je muž, kolem něhož se sérií bizarních nehod kupí mrtví, aniž by on sám třeba jen hnul prstem.

Hudební novinky

Vypsaná Fixa - Klenot
Klenot Eskortová je hrdinka titulní skladby nového alba rockerů Vypsaná fixa. Lze ji zkusit pochopit, anebo se k ní stavět povýšeně. A přesně stejný přístup lze zaujmout i k samotné nahrávce. Vypsaná fixa se však se svým aktuálním albem vypořádala se ctí a hlavně ostatním znovu připomněla, že možnosti jsou jen a jen na nich.

James Cole - Kapitán Láska
Po sedmi letech a mnoha projektech přináší druhé sólo, na kterém se autorsky podílí Yarda Helešic (ex Support Lesbiens) a Jamesův dlouholetý spolupachatel Risto Sokolovski. Tato deska vychází na labelu Bigg Boss a vydává se “hlouběji do vod experimentu, hudby a svobody”. Nedávno byl pod taktovkou Rista Sokolovského natočen první klip na skladbu

Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř - Takovej ten, s takovou tou
Autorská dvojice Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř vydává jubilejní 10. album písniček pro děti z bezpochyby nejoblíbenější vyučovací hodiny na světě – HODINY ZPĚVU. Nejnovější album “Takovej ten s takovou tou” vychází na začátku školního roku a žhavým adeptem na rozšíření kolonie bestsellerů je pilotní skladba “Na zahrádce”.

- mk -

Kam dál?