Návrat studentů do Austrálie v červenci 2020 - Update 15/06

Návrat studentů do Austrálie v červenci 2020 - Update 15/06

Prinášame vám novinky týkajúce sa návratu študentov do Austrálie.

Jak uvedl premiér Scott Morrison, Austrálie by mohla otevřít své dveře mezinárodním studentům již příští měsíc. Vše ale závisí na státech a otevření jejich hranic pro všechny Australany, nejen pro zahraniční studenty.

NSW a Viktorie jsou jediné dva státy, které otevřely své hranice a tlačí federální vládu, aby umožnila studentům v zahraničí návrat do druhého semestru, který obvykle začíná koncem července až začátkem srpna. Jižní Austrálie oznámila, že znovu otevře své hranice 20. července, ale Západní Austrálie, Severní teritorium, Queensland a Tasmánie nestanovily datum zrušení hraničních omezení.

V rozhovoru pro média po setkání národních kabinetů s představiteli států a teritorií v pátek premiér uvedl, že federální vláda spolupracuje se státy a územími s cílem umožnit mezinárodním studentům návrat do „velmi kontrolovaného prostředí“, pouze na základě předem schválených plánů. „To je něco, o čem jsem si jistý, že bychom všichni přivítali“, uvedl. „Musí se to však udělat s vhodnými opatřeními na vstup do karantény.“

Podle slov výkonné ředitelky univerzít v Austrálii, postupné pouštění zahraničních studentů do Austrálie vyžaduje pečlivé plánování a koordinaci mezi univerzitami, vládami napříč jurisdikcemi, zdravotnickými orgány a dalšími klíčovými zainteresovanými stranami

Austrálska národní univerzita (ANU) uvedla, že připravuje pilotní program na „bezpečný návrat našich studentů“ v úzké spolupráci s vládou ACT a univerzitou v Canbeře. Pilot je důležitým prvním krokem k většímu návratu našich zahraničních přátel v budoucnosti. V rámci pilotního programu by se měl upřednostnit návrat studentů, kteří již částečně absolvovali existující kurz a už mají studentská víza, uvedl generální ředitel Mezinárodní asociace pro vzdělávání v Austrálii.

Premiérka NSW Gladys Berejiklian minulý měsíc uvedla, že se snaží o otevření hranic pro zahraniční studenty ve snaze zachránit regionální univerzity. V té době řekla, že neexistuje žádný důvod, proč by se povinný karanténní systém používaný na návrat australských občanů a obyvatel s trvalým pobytem v Austrálii nemohl používat na návrat pro zahraniční studenty. Viktoriánský premiér Daniel Andrews minulý týden také řekl, že doufá, že se „mezinárodní vzdělání brzy dostane zpět“.

Ačkoli je ještě hodně práce spojené s návratem mezinárodní studenty do Austrálie, pevně věříme že se to brzy vše vrátí do vytouženého "normálu".

Váš G8M8 tým

Zdroje: 
https://www.sbs.com.au/news/international-students-could-return-to-australia-next-month-if-states-open-their-borders

https://www.timeshighereducation.com/news/international-students-could-return-july-morrison

 

Kam dál?