O dýňové polévce, bruslení v Melbourne a skvělé babičce!

O dýňové polévce, bruslení v Melbourne a skvělé babičce!

Obavy, nejistota nebo strach z odletu do Austrálie? Ale kdepak! 7 týdnů v Melbourne na jazykové škole KAPLAN. Pojď si přečíst příběh osmnáctileté Sáry Kaprasové, která se nedávno vrátila zpátky do Česka dodělat maturitu. Jak si poradila s nohou v ortéze a kde celou dobu bydlela?

Kdy jsi vůbec začala poprvé snít o této destinaci?
Ani nevím kdy jsem o tom začala přemýšlet, prostě to přišlo. Všichni kolem mě jezdili buď do Anglie nebo do Ameriky a já chtěla něco jiného. Austrálie se zdála být super kompromis.

Co jsi dělala tehdy v Anglii?
Cestovala a užívala si. Jednalo o týdenní studijní pobyt v rámci mé školy, jehož součástí bylo ubytování v anglické rodině.

Jak se ti líbilo v anglické rodině?
No, já nevím. Paní která nás ubytovala byla bohatá ale na nás vyloženě kašlala. Řekla třeba abychom si udělali svačiny, ale v jejím domě bylo hodně studentů a párkrát se stalo, že na nás ani nezbylo jídlo.

Kde jsi bydlela když jsi studovala v Austrálii?
Taky v rodině, respektive u jedné babičky, která byla strašně hodná. Pořád vařila, takže byly večeře o třech chodech a strašně hezky se o nás starala. Byla hrozně příjemná a chybí mi. Akorát byla občas taková smutná, protože měla manžela v nemocnici a v baráku byla sama, jen se studenty, ale byla laskavá a ochotná. Dva týdny před odletem sem si totiž zlomila nohu a dělalo mi problém dojít si na nákup nebo do nemocnice, tak mě vozila autem.

Sundávali ti sádru v Austrálii?
Ne, to už mi sundali před odletem. Ale dali mi ortézu a v Austrálii mi dělali kontrolní rentgen, který mi pojišťovna neuhradila, protože úraz se mi stal už doma v Česku. Babička mi hodně pomáhala, hlavně při komunikaci s doktory ve zdravotním středisku, protože mi dělaly problémy odborné výrazy, kterými bych popsala co po nich vůbec chci.

Jak babička vařila?
Výborně (úsměv), poprvé sem jedla dýňovou polévku. Ona do všeho dávala dýně což bylo hrozně dobré, a teď mám na ni chuť! Dokonce sem si přidávala a pak posílala mamce do Čech fotky dýňových polévek. Kromě polévky vařila hlavní chod, salát a pak koupila zmrzliny nebo jiný dezert.

Nyní se ale zeptám na australskou školu. Chodila jsi 7 týdnů na všeobecnou angličtinu v Melbourne (škola KAPLAN), můžeš srovnat výuku angličtiny tam s tou českou?
To se srovnat úplně nedá (smích). První den byl strašně hektický. Škola vypadala jako prosklený mrakodrap a ke všem se tam chovali jako k dospělým ačkoliv některým bylo jen patnáct. Chovali se k nám jinak a šlo vidět, že si váží toho, že sme urazili takovou dlouhou cestu, abychom mohli studovat zrovna na jejich škole v Austrálii. První den proběhlo seznámení s vedením školy a všichni psali rozdělovací test, který se skládal z písemné a ústní části. Podle tohoto testu nás rozdělili do úrovně. Tohle se mi hodně líbilo, protože to tady v Česku není. Tady ikdyž už umíte trochu anglicky, tak chodíte do skupiny s lidmi, kteří nejsou schopni dát dohromady souvislou větu.Tam se nás třeba i ptali proč chceme umět anglicky.

Sara se tridou

Jací tam byli učitelé?
Bylo tam minimum australských učitelů. Převažovali učitelé z Anglie, USA, Nového Zélandu, Kanady nebo Mexika. Ředitelka a sekretářka byly Australanky, ale z učitelů tam byla možná tak jedna.

Kdo učil konkrétně tvou skupinu?
Náš učitel Oliver je ze Skotska ale cestuje po světě a vyučuje angličtinu a vždycky to má na 3 měsíce. Po našem kurzu v Melbourne jel do Brisbane. Výuka byla dopoledne 3 hodiny pak přestávka a ještě výuka. Odpolední vyučování bylo 2x týdně ale moc mě to nebavilo.

Účastnila ses i mimoškolních aktivit?
Ano, paradoxně sem poprvé v životě bruslila v Austrálii, což je úsměvné protože já bydlím na horách (smích). Jindy sme hráli ping-pong, různé deskové hry nebo šli na pivo. Na každý den byla připravena jiná aktivita.

Co australská angličtina? Dělala ti ze začátku problémy, nebo sis naopak ihned navykla?
Rodilým Australanům sem rozuměla v pohodě. Někdy mi ale babička řekla slovíčko a já netušila co to znamená. V takovém případě začala anglické slovo popisovat tak, abych ho pochopila. Ale ve škole, jak tam byly všechny různé národnosti, tam to bylo horší.

Co jsi od svého prvního pobytu v Austrálii očekávala a bylo tohle očekávání naplněno?
Pár dní před odletem sem nejedla a málo spala. Doprovázel mě strach, že spadne letadlo, nebo se stane něco podobného. Jediné co mě trochu mrzí je, že znám Austrálii jen během zimy. Podle mě bych si svůj pobyt více užila během letních měsíců.

Plánuješ další pobyt v zahraničí?
Teď je přede mnou v červnu maturita a potom mě čekají přijímačky na vysokou školu. Takže extra dlouhé cestování asi teď nebude. Ale potom bych chtěla do Ruska, speciálně do Moskvy, protože se chci naučit i ruštinu.

A do Austrálie se chceš vrátit?
Cestou na Fidji bych se tam chtěla určitě podívat:).

Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí u maturity!

Sara pred odletem

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sara v Melbourne

Kam dál?