O studiu angličtiny v Brisbane s Petrou

O studiu angličtiny v Brisbane s Petrou

Jak jsi se ke studiu v Austrálii dostala, co tě přimělo k tomu vyjet? Jaký byl celý ten proces před vyřizováním víz?

Já jsem vždy chtěla žít mimo Evropu, protože jsem chtěla zažít něco jiného, než na co jsem byla zvyklá doma. Plán byl buď Amerika, nebo Austrálie, ale Austrálie vždy ze všech hledisek vycházela líp. Byl to sen, který jsem plánovala třeba tři roky a, jelikož jsem věděla, že je to finančně náročná záležitost, tak jsem si na to potřebovala vydělat. Dva roky jsem tedy dřela v Praze a minulý rok jsem strávila ve Švýcarsku, kde ty platové poměry jsou jiné než u nás, takže tam jsem si také vydělala velkou část peněz. Jela jsem tedy do Austrálie s velkou finanční rezervou (především kvůli finančnímu krytí). Pak jsem se spojila s českou pobočkou agentury G8M8 Great Mate agenturou a dohodli jsme to a teď jsem tady. 

Měla jsi nějaká počáteční trable? Chtěla jsi to někdy vzdát?

Za mě to byl asi jen jet lag. Trvalo mi zvyknout si na ten časový posun a zhruba týden mi trvalo, než jsem se srovnala.

Hodně jsem se bála, jak jsem daleko, jestli to bude náročné, ale zatím nepociťuju nějak velký stesk. Chybí mi rodina a přátelé, ale zatím tu vše vychází, takže v tuhle chvíli nemám důvod, proč bych se chtěla vrátit domů. Mám kolem sebe lidi, kteří mi dávají pocit, že sem patřím, takže žádný stesk vyloženě na řadu nepřišel. 

Jak jsi zatím v Austrálii spokojená? Vyhovují ti kurzy angličtiny? Cítíš, že se zlepšuješ?

Já jsem úplně nadšená, vyjet studovat do Austrálie pro mě bylo rozhodně nejlepší rozhodnutí mého života a jsem ráda, že jsem se k tomu odhodlala. Všechno tady vychází úplně nejlíp, jak může.

Škola je super, vyhovuje mi hlavně ten přístup učitelů i celého personálu. Je to strašná změna v porovnání s českýma školama. Cítím, že tu jsou pro nás, výuka je mnohem víc o komunikaci než o biflování a memorování. Tenhle princip mi mnohem víc vyhovuje a cítím, že to na mě funguje a že se tím vzdělávám.

Nemáme tu zkoušky, ale dobrovolně každých šest týdnů můžeme psát test, abychom si porovnali znalosti, které jsme tady získali. Skládá se to z testování jednotlivých částí jako speaking, listening, writing a reading. To jsou jediné testy, které tu píšeme. V rámci výuky dostáváme eseje, úkoly, ale všechno je čistě na nás, nikdo nás nenutí do toho, abychom to dělali, ale já to beru tak, že když už jsem do toho obětovala ten čas a peníze, tak je důležité z toho vytěžit úplně všechno, co jde, abych se v tom zdokonalila. 

Můj přístup je aktivní a chci z toho získat maximum. Beru jakoukoli příležitost ke zlepšení. Každý pátek máme v rámci školy prezentace, kdy se jakýkoli student může zúčastnit a prezentovat na jakékoliv téma. V posledních týdnech jsme se s kamarádkou také zúčastnily - dělaly jsme přednášku na téma korupce a mělo to velký úspěch.

Ze začátku to pro mě bylo náročné, protože jsem ze školy dlouho, takže jsem si musela trošku zvykat na ten režim. Ta náročnost ale byla kompenzována tím, že to chci dělat. 5 hodin angličtiny denně je hodně, ale dá se to zvládat. V říjnu jsem dokonce dostala ocenění Student měsíce, což mě opravdu potěšilo.

A co práce: povedlo se ti sehnat něco, co by tě bavilo?

Já zatím žiju z našetřených úspor, ačkoli cítím, že to není ideální, protože tu samozřejmě nechci utrácet své našetřené peníze, když si na studium můžu sama vydělávat. Rozhodně si chci něco najít, ale nejdřív jsem se chtěla rozkoukat, adaptovat se, dostat se do režimu… povedlo se mi taky si tu najít taneční skupinu, takže trávím také dost času tam a užívám si. Ale cítím, že se do toho musím ponořit a něco si najít. Už jsem rozesílala i životopisy a musím obejít centrum a spíš osobně to dělat - přijde mi to víc produktivní.

 

Od školy máme také spoustu eventů a organizuju spoustu výletů, takže jsem se věnovala spíš rozšiřování obzorů tímhle směrem. Byla mi také nabídnuta pozice Student Ambassador, kdy jsem byla vybrána jako jeden ze 3 studentů na celé škole. Je to sice neplacená, ale naprosto skvělá zkušenost. Pomáhám s organizací akcí, šířením mezi studenty, atd. Myslím si ale, že to jde bez problému skloubit.

Jak jsi sháněla ubytování a jak jsi v něm spokojená?

Bydlím úplně v centru - ubytování mám přes G8M8 Great Mate, jelikož jsem se s Kubou domlouvala, že na první měsíc bych to raději chtěla mít zajištěné, než tu něco hledat. No a vyšlo to tak krásně, že bydlím pět minut od školy a je tu úplně všechno, takže jsem zatím ani nic jiného nehledala. Prodloužila jsem si to a zůstávám tady.

S jakými národnostmi přicházíš do kontaktu?

Je tu spousta lidí z různých koutů světa, moc Čechů ani Slováků jsem tu nepotkala. Je to fajn, protože si musím pomáhat angličtinou a netíhnu k mateřštině. Kvůli tomu tady jsem, takže to je super.

Je tu spousta Japonců a asijské kultury, jižní Ameriky, Francie… to jsou takové velké skupiny. Chodíme také na “conversation meeting” každý týden, kterého se může účastnit každý a tam potkávám spoustu Australanů. Občas mám problém s australským slangem, protože je to něco jiného, náročného na porozumění.

Jak bys porovnala Australany s Čechy?

Kultura jako taková je strašně super - Australané jsou milí, ochotní, nápomocní a přívětiví. Jsou strašně veselí a plní energie. V porovnání s Čechama, kteří se za něčím stále ženou a neužívají si momentu života, je to strašně velký rozdíl. Když jsem sem přijela, tak jsem jejich přístupem k životu byla ohromená. Jelikož jsem loni žila ve Švýcarsku, tak je to ještě mnohem větší rozdíl, protože švýcarská komunikata je ještě o poznání uzavřenější než Česká. Ten rozdíl tady mě strašně mile překvapil a cítím se fakt dobře.

Překvapilo tě v Austrálii něco dalšího?

Zatím jsem nepotkala hady a pavouky, možná je to tedy tím, že jsem v centru. Dál potom také architektura města, která je směsí všeho - jsou tu třeba mrakodrapy a vedle toho katedrála obklopená palmama. Na to z Prahy nejsem moc zvyklá, takže je to pro mě něco úplně nového. V noci je to úplně nádherně osvětlené.

Co už jsi navštívila a kam se chystáš? Máš nějaká oblíbená místa?

Chystám se určitě na Byron Bay, je to strašně klidné místo a prý tam všichni jsou ještě přívětivější než tady, což si nedovedu představit. Ale těším se na to. Teď v sobotu Kaplan organizuje celodenní výlet, kdy jedeme na Gold Coast. Chtěla bych procestovat Sydney, Melbourne, Perth a určitě bych chtěla na Nový Zéland. Cestování je na pořadníku, ale nejdřív si chci najít práci a vydělat si, takže zatím jen tak výhledově.

Co plány do budoucna obecně?

Přemýšlím, že bych si tu dodělala magistra, ale je to zatím jeden z plánů, protože to studium na VŠ je drahé a studium v angličtině není nejlehčí. Každopádně, domů se neženu.

Jak jsi spokojená se službami G8M8 Great Mate? 

Já jsem strašně ráda, že jsem jela přes agenturu, protože jsem tady nebyla ničím zaskočená. Za mě doporučuju G8M8 všem všema deseti úplně všem, kteří se mně ptají na něco ohledně Austrálie. Celkově i transport z letiště byl v pohodě a všechno. Za mě super.

Kuba se mi snažil dávat různé možnosti a ušít mi program na míru tak, aby to pro mě bylo co nejvhodnější, což pro mě bylo ideální. Taky mi vyhovovalo vše řešit na dálku (jelikož jsem byla v tom Švýcarsku), protože nevím, jak bych to jinak řešila. Já jsem se vším byla naprosto spokojená od začátku až do konce.

Je něco, co bys udělala jinak nebo co bys doporučila ostatním?

Já osobně bych nic jinak neudělala, protože to vše vyšlo přesně tak, jak jsem si představovala.

No a co bych doporučila? Jestli se někdo rozhoduje, zda jet, nebo nejet, pak bych rozhodně řekla, ať to zkusí, protože vlastní zkušenost je to nejvíc, co můžeš mít. Je fajn mít reference, ale dokud to sám neprožiješ, tak nevíš, o čem je řeč.


Pétinu cestu studiem v Austrálii můžeš sledovat na instagramu @petadoutnys.


Kam dál?