O životě v Sydney s učitelem, číšníkem a velkým cestovatelem

O životě v Sydney s učitelem, číšníkem a velkým cestovatelem

Učitel angličtiny a zároveň číšník. Velký cestovatel milující své rodné Slovensko. Jak se žije Martinovi v Sydney? Bylo těžké sehnat si práci? A co bylo nejúčinnější?

Kdy tě poprvé napadlo, že odjedeš do Austrálie?
Neudělili mi víza do USA a mí kamarádi jeli do Austrálie. Nastalo zvažování, jestli se přidat nebo ne a pak jsem přišel do agentury Great Mate v Nitře. Simona mi všechno zařídila, přestože jsem odjížděl na několik měsíců pracovat na farmu do Německa. Řešili jsme tedy vše na dálku.

Proč zrovna Austrálie, skrz kamarády?
To ani ne, Austrálie pro mě byla svým způsobem kompromis a taky další životní změna.

Co tě v Sydney překvapilo?
Hlavně pohodoví a přátelští lidé.

Na Slovensku to tak není? Můžete to porovnat?
Tady v Austrálii si lidé nezávidí a pomáhají si. Všichni mají práci. Pokud nejsou spokojení, tak si najdou jinou práci, v tom je největší rozdíl podle mě.

Co bylo pro tebe nejtěžší po příletu do Austrálie?
Všechno šlo hladce, dokonce i hledání práce. Přišel jsem do kanceláře agentury a řekl, že potřebuji vytisknout 100 životopisů, že musím sehnat práci. Holky se na mě s úsměvem podívaly a řekly, že tolik úsilí k hledání první práce v Sydney není třeba. Měly pravdu. Zaregistroval jsem se na nejrůznějších facebookových skupinách a všechny práce našel skrze ně v pohodlí australského ubytování.

Měl jsi v Austrálii nějaké problémy během prvních týdnů?
Jediné co mi nevyhovovalo, bylo ubytování skrz spolubydlící. Nesedli jsme si a já se přestěhoval více do centra. S novými spolubydlícími se mi žije lépe.

Bydlíš i s Australanama?
Ne.

Martin Barkač

A potkáváš se s nimi?
Ano, protože teď pracuji v muzejní restauraci. Začátek roku bývá trochu klidnější, proto mám teď tuhle práci a k tomu ještě od února učím 10 hodin týdně angličtinu na Australian Pacific College.

Jak se ti učí v Austrálii?
S roli učitele mám zkušenosti již ze Slovenska, kde jsem učil v základní škole ale i v jazykové. Velký rozdíl je především v tom, když učím cizojazyčné studenty angličtinu oproti žákům, kteří hovoří stejným rodným jazykem. V Austrálii je ve třídě zhruba 12-13 žáků a zatím nejhorší pro mě osobně je učit začátečníky.

Jaké vzdělání jsi musel absolvovat, abys mohl v Austrálii učit?
Není to zas až tak o vzdělání, jako o úrovni angličtiny. Neudělal jsem nic speciálního, jen jsem dostudoval na Slovensku učitelství angličtiny a dále jsem se tomu věnoval. Štěstí jsem měl ale v tom, že si mě australská škola vybrala, protože se jim líbily mé přípravy na hodiny na kurzu TESOL, který ještě studuji. Nyní jsem ve škole v roli žáka ale i učitele zároveň.

Co tě baví více? Bar nebo školní učebna?
Samozřejmě že učebna. Rád bych učil více, protože práce číšníka mě začíná nudit.

A co australský životní styl?
Jsou hodně open-minded a podporují zdravý životní styl, jako všude na světě poslední dobou. Jedí zdravě a sportují, což mi taky vyhovuje. Na Slovensku tenhle trend přichází také, ale lidé nemají peníze na to, aby do životního stylu investovali to co v Austrálii.

Jaký sport provozujete?
Já rád plavu. Přímo v domě kde bydlím je bazén s posilovnou. Takže když mám čas chodím si zaplavat a občas zajdu samozřejmě i k moři na pár hodin, ale to závisí na tom, kolik mám v ten den povinností.

Otevřela ti Austrálie v něčem oči?
Poznal jsem milé lidi, což mě potěšilo a to mi vyhovuje. Být obklopen lidmi stejnými jako já. 

Byla prvotní očekávání naplněna?
Moje určitě. To co mi řekli v Great Mate se opravdu stalo.

 

Martin Barkač

Martin Barkač

Kam dál?