OTÁZKY

OTÁZKY PRO ALEŠE NAJBRTA A ZUZANU LEDNICKOU

1. Proč jste se rozhodli realizovat výstavu právě v australském Sydney?
Vystavovali jsme již v mnoha zemích a vždy nás zajímali reakce na práci vytrženou z přímého kontextu, který naše práce v České republice má. V Austrálii budeme vystavovat poprvé a reakce lidí, kteří mají ve svém městě takovou operu jako Sydney nás zajímají velmi.

2. Máte nějaký osobní vztah k Austrálii a její kultuře?
V našem oboru nepříliš, ale jsme velkými fanoušky hudebníka Nicka Cavea.

3. Vaše práce je v Čechách velice známá, s čím chcete oslovit australské publikum?
Atmosférou, která je po revoluci v roce 1989 především v Praze velmi specifická. Naše práce mapuje popměrně dost zásadních uměleckých aktivit, které v České republice probíhají a my věříme, že se v naší práci tato atmosféra promítá.

4. Souběžně s vernisáží Vaší výstavy bude uveden v letním kině na Bondi Beach film Samotáři. Jste autoři plakátu k filmu a k mnoha dalším českým filmům, máte blízko k filmovému umění?
Ano. Vedle plakátům k novým českým filmům spolupracujeme již 15 let s Mezinárodním filmovým festivalem v Karlových Varech. Je to pro nás velmi zajímavá práce.

6. Vaše studio je podepsáno pod logem hlavního města Prahy, aktuálně jste vytvořili také logo města Ostravy, lákají Vás tyhle zásadní zakázky, které vždy vzbuzují vášnivé polemiky?
Každá taková nabídka je na začátku velmi lákavá. Když ale zjistíte, kolik to sebou přináší komplikací, závisti a složitých jednání, nechcete o něčem podobném už slyšet. Pak na všechno tak trochu zapomenete a je tady podobná další výzva…

7. Na čem teď momentálně pracujete?
Celý rok spolupracujeme s činohrou Národního divadla na plakátech všech jejich premiér. Připravujeme design nadcházejícího ročníku karovarského filmového festivalu , pracujeme na několika nových logotypech a knihách a tento týden má v Praze vernisáž výstava filmů Andyho Warhola, pro kterou jsme dělali celou propagaci.

8. Do Sydney osobně dorazíte, máte také kromě pracovního programu čas vidět město a okolí?
Rozhodli jsme se, že po přednášce a vernisáži naší výstavy, budeme trochu cestovat a uděláme si pár dní volna. Třeba se už do Austrálie nepodíváme. Moc nás zajímá.

9. V Sydney proběhne v srpnu rovněž výstava českého designu Křehký, myslíte, že český design je něčím specifický a že snese srovnání se světem?
Jsme o tom přesvědčeni. V mladší generaci designérů je několik zajímavých osobností. Český design má velkou tradici a je tedy na co navazovat. Specifičnost je v dnešním propojeném světě velká otázka. Přesto si myslíme, že český design má v některých svých projevech určitou svéráznost spojenou s humorem a jemností.

Kam dál?