Pobytem v Austrálii chci zjistit své hranice a co jsem schopna obětovat.

Pobytem v Austrálii chci zjistit své hranice a co jsem schopna obětovat.

Marianna přiletěla do Austrálie v lednu 2023 na 8 měsíční studijní  pobyt. Od Austrálie očekává zlepšení angličtiny ale i poznání sebe samé. Aktuálně je v Austrálii přes měsíc a v tomto období si již stihla sehnat práci a trochu prozkoumat město Melbourne, které si pro svůj pobyt a studium vybrala. 

 

Proč jsi se rozhodla vycestovat do Austrálie a co bylo tím prvním impulzem?

Když začnu úplně od začátku, tak původně jsem chtěla jet na Nový Zéland, ale škola, do které jsem si poslala žádost se uzavřela (kvůli pandemii covidu), peníze mi vrátili nazpět. Pár kolegů mi zrovna řeklo, že se stěhují do Austrálie, tak jsem se rozhodla, že zkusím Austrálii. Navíc to budu mít kousek na Nový Zéland na nějaký ten výlet. Takže jsem se rozhodla vycestovat do Austrálie, protože jsem věděla, že tu již budu mít někoho koho znám. 

 

Co pro tebe bylo nejtěžší po příletu do Austrálie? 

Ani bych neřekla, že by bylo něco těžké. Asi nejtěžší bylo uvědomit si, jak daleko od domova vlastně jsem a že se nemůžu ze dne na den sebrat a letět domů na návštěvu. Jinak proces projít letištěm, dojet na ubytování a tyto věci po příletu nebyly těžké, to bylo z toho všeho ta nejjednodušší část.

 

Doporučila bys studijně-pracovní pobyt v Austrálii ostatním a pokud ano, tak proč? 

Určitě! Určitě bych pobyt doporučila, protože je fajn poznat a zjistit kam až sahají naše hranice a zda se člověk opravdu cítí na to, žít a fungovat takto daleko od domova. Co se týká studia tak je to opravdu skvělá zkušenost, obzvlášť pro někoho, kdo nemá zkušenosti s australským akcentem. 

 

Jak hodnotíš čistotu a bezpečnost v Melbourne? 

To se mi tady zdá velmi dobré. Co se týká bezpečnosti, tak tady funguje velmi mnoho pravidel a opravdu se tu dodržují. Velmi často se rozdávají pokuty za přecházení na červenou a je potřeba si na to určitě dávat pozor.

Čistota je na velmi dobré úrovni. Je tu velmi mnoho barů a restaurací v centru města a v nočních hodinách se může zdát jejich okolí znečištěné, ale nad ránem se vše uklízí a ráno to vypadá jako by se v noci nic nestalo.

 

Jak hodnotíš rozdíly mezi Slovenskem a Austrálií?

Největší rozdíl vidím hlavně v celkovém prostředí. Já pocházím z vesnice, takže jsem si na žití vždy hledala místo, kde je více přírody a je klidnější. Tady je to úplný opak, je tu hodně obrovských budov, hodně aut, velký ruch, mnoho lidí. Když to porovnám například s Bratislavou tak je to tady tak 5x více rušnější. Je to prostě jiné. Je to určitě lepší zažít než o tom poslouchat. 

 

Jak rychle se ti podařilo si najít práci a co za práci děláš? 

Pracuji jako servírka. Práci jsem si našla rychle, protože jeden z mých kolegů, kteří se do Austrálie stěhovali, jak jsem již zmínila, mi tuto pracovní příležitost dohodil. Dokonce můj bývalý šéf pracoval v Austrálii 4 roky, takže vždy mám někoho, na koho se můžu obrátit, v případě, že bych práci neměla a nemohla ji dlouhodobě najít. Aktuálně si hledám ještě jinou práci, protože mám mnoho volného času, který bych chtěla využít. A to považuji za docela náročné, jelikož se mi zatím nedaří si další práci najít. Nejlepší způsob je určitě přijít na konkrétní místo, kde tě zaměstnavatel rovnou vidí a může si vytvořit nějaký úsudek. Ale například barista nebo profesionální barman to mají určitě jednodušší, protože takových lidí je tady aktuálně nedostatek. Pak je také možnost práce v různých skladech, ale tím, že se tyto sklady nacházejí na okraji města, je potřeba cestovat do práce hodinu či hodinu a půl. Většinou se i jedná o ranní či denní směny a to vzhledem ke studiu pro mě není vhodné. 

 

Práci si tedy hledáš, tak že chodíš se životopisem rovnou osobně na konkrétní místo? 

Já to dělám veškerými možnými způsoby. Chodím se životopisem přímo za manažerem dané provozovny a také jsem oslovila agentury, které práci zprostředkovávají. Také jsem si našla facebookovou stránku, kde si lidé o práci žádají. Na to je ale potřeba si dávat pozor, zjistit si více informací o společnostech, protože ne vše na facebooku je upřímné a reálné a množí se podvodníci tzv. scammers. Určitě bych spíše doporučila chodit do provozoven napřímo s životopisem. 

 

Dá se tedy s prací vyžít při studiu? 

Určitě se dá, jelikož platy tu jsou opravdu dobré, mají to tu opravdu dobře nastavené. Jestli můžu být konkrétní, tak já mám přes týden 28 dolarů na hod, přes víkend 34 dolarů na hod, svátky jsou ohodnocené až 54 dolarů za hod. To je opravdu velmi dobré. Samozřejmě na konci pobytu je také možné požádat o vrácení daně podáním daňového přiznání. Takže s platem jsem velmi spokojená.

 

Jaký je podle Tebe největší přínos z pobytu v Austrálii? 

Já to vnímám spíše osobně, že mě to něco naučí a posilní. Pro mě byla samozřejmě priorita se zlepšit v angličtině, ale osobně to vnímám tak, že jsem chtěla v sobě najít ty hranice, zjistit co jsem schopná a vlastně takové osobní ohodnocení. 

 

S jakými lidmi ses již seznámila, odkud jsou a jak jste se seznámili? 

Zatím jsem se seznámila jen z lidmi z práce, kde jsou všichni Australani. Australany pokládám za velmi přátelské a velmi otevřené. Co se týká školy, tak i tam jsem našla pár přátel, nejvíce lidí ve škole je z Thajska a Španělska, oba tyto národy považuji za přátelské a vnímám je velmi pozitivně.

 

Když se zeptám jen tak pro zajímavost, potkala jsi už nějakého Slováka nebo Čecha? 

Dneska jsem potkala poprvé Slováky, jen jsem kolem prošla a slyšela jsem slovenštinu. Ale jinak vůbec. 

 

Už sis ve volném čase stihla užít pláž, moře, poznat něco nového? Co jsi zatím stihla navštívit a procestovat? 

 

Ještě jsem toho nestihla moc navštívit. Samozřejmě na pláži jsem byla a doporučuji chodit na pláž spíše ráno a dopoledne. Naše škola nabízí různé exkurze každý pátek, kdy studentům ukazují nová místa. Zatím jsem ale neměla šanci se zúčastnit, vzhledem k tomu, že se snažím pracovat hlavně o víkendech. Kousek od ubytování mám zoologickou zahradu, do které se plánuji podívat. Na nějaké výlety mimo město určitě doporučuji zařídit si doložku k řidičskému průkazu, pronajmout si auto s kamarády a vyrazit. Ráda chodím do parku, kde je klid a člověk si může chvíli odpočinout, zaběhat si, jít na brusle. Řekla bych, že Melbourne je takové sportovní město a je tu hodně možností vyžití.

 

Kam dál?