Základní informace, které vám pomohou rozkoukat se v Sydney.
Po sérii článků a rozhovorů, kladoucích si za cíl podat studentům užitečné informace z oblasti zdravotnictví, bankovních produktů,nákupu dopravního prostředku aj. se vnukla myšlenka vytvořit jednoduchý přehled všeho, co potřebujete znát po příletu do Sydney a urychlit tak počáteční start nově příchozím.
Vše bylo sestaveno na dvoustranu, kterou najdete uvnitř tohoto čísla (strany 3 a 4),v pořadí v jakém by se zhruba dalo postupovat. Rád bych v tomto úvodu zmínil některé další věci, jenž se do přehledu nevešly.
PŘÍLET DO/ZE SYDNEY Jestliže nemáte zajištěn odvoz, nejlevnější je doprava autobusem, dražší varianta je vlakem (airport line) nebo shuttle busem a nejdražší taxíkem. Ten může vyjít levněji než vlak, pokud cestujete ve více jak dvou lidech. Další Informace o dopravě z/na letistě jsou na sydneyairport.com.au. Na letišti lze využít několika kiosků s internetem zdarma. Najdete je v odletové hale v přízemí a v prvním patře. Na letišti vám nerozmění peníze bez toho, aby jste si něco nekoupili.
ABN – Australian Business Number Pokud chcete začít v Austrálii podnikat, nebo pokud někdo po vás bude požadovat, aby jste pro něho pracovali na contract jako živnostník, pak si musíte zažádat o tzv. ABN.Je to naprosto jednoduchá žádost ZDARMA na internetových stránkách www.abr.gov.au, která zabere cca 15–20 minut. Ihned po úspěšném vyplnění žádosti se vám zobrazí vaše ABN číslo a můžete začít podnikat. Co se týká vedení účetnictví, tak se jedná o jednoduchou formu, kdy vedete pouze příjmy a výdaje a odvádíte patřičné daně.
CO VZÍT S SEBOU DO BARU/NA DISKOTÉKU Určitě nezapomenout na Photo ID (průkazku): pas, řidičák. Průkazka ze školy nebo agentury nebývá akceptována. Obvykle vás nepustí v kraťasech, sportovních teniskách, sandálech/žabkách a s kšiltovkou na hlavě! Jistě by se našlo spousta dalších užitečných informací, nezmíněných v našem přehledu. Pokud máte chuť se s námi o ně podělit, napište nám na herald@g8m8.com.
ORIENTACE V SYDNEY V zadní části tohoto magazínu naleznete pomocnou mapku samotného středu Sydney. Další možnosti vyhledávání v mapách: whereis.com nebo maps.google.com.au Informace o veřejné dopravě: 131500.com.au. V rámci tzv. MHD se lze přepravovat prostřednictvim vlaku (obdoba nám známého metra), autobusem a lodí (ferry). Celé Sydney je rozděleno do několika pásem, podle kterých se určují ceny jízdného. Je možné si zakoupit lístky na jednotlivé jízdy (velice nevýhodné) nebo tzv. travel passy např. na týden a více, které se při častém cestování rozhodně vyplatí. A pozor na jednu věc, nikdo ze studentů, kromě studentů univerzit, nemá nárok na zlevněné přepravné!
UBYTOVÁNÍ Rychlá varianta, než si naleznete něco stálejšího je ubytování.v hostelu.hostelworld.com/hostels/Sydney Ovšem nečekejte „pokojíček“ jako doma. Jestliže máte zájem o sdílené bydlení s mezinárodními studenty hledejte na sydney.gumtree.com.au/ Pokud si chcete byt vzít na sebe s tím, že si ho zařídíte, je nejlepší navštívit realitku v oblasti, kde chcete bydlet. Linky viz Všeobecné info. v zadní části Heraldu. Připravte se však na vysoké vstupní náklady řádově $4000 a zavázáním se smlouvou nejméně na půl roku.
NÁKUP SIMky Odkazy na Australské operátory naleznete ve Všeobecných info. v zadní části Heraldu. Doporučujeme navštívit web phonechoice.com.au kde si můžete najít operátora šitého na míru vašim požadavkům. Pro telefonování do zahraničí, lze na novinových stáncích zakoupit telefonní karty ($10), které se dají použít na veřejných telefonech nebo pevných linkách. Lze takto volat domů za několik centů za minutu. Doporučujeme pohodlnější variantu Lebaru lebara-mobile.com.au/en Koupíte si SIMku do mobilu a voláte za $0.07 na pevnou do Čech i na Slovensko. Funguje jako pre-paid.
BANKOVNÍ ÚČET Jako student máte nárok na plnohodnotný bankovní účet vedený zdarma. Podrobněji jsme se problematikou studentských účtů zabývali v Heraldu č.9/2009. Odkazy na banky naleznete v zadní části magazínu ve Všeobecných informacích. Komunikovat v Češtině nebo Slovenštině můžete s Martinou ze St. George banky, roh George St a Ultimo Rd, Haymarket a s Romanem, který pracuje v Commonwealth bance na rohu Liverpool St. a Castlereagh St.
ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ Jako zahraniční student máte povinnost mít po celou dobu studia v Austrálii zdravotní pojištění Overseas Student Health Cover (OSHC) uzavřené v této zemi. Vzhledem k husté síti poboček a kontrole státem, doporučujeme jej uzavřít s největší australskou zdravotní pojišťovnou medibank.com.au. Žádné pojištění pro zahraniční studenty však nepokrývá oči a zuby. Rady k této problematice naleznete v Heraldu č.7/2009
INTERNETOVÉ PŘIPOJENÍ je zdarma přístupné v agenturách, na školách, v knihovnách, v některých kavárnách a rychlých občerstveních. Internetové kavárny nebo počítače s připojením v 24hod obchodech se smíšeným zbožím jsou v Sydney lehce dostupné. Cena začíná na 2 dolarech za hodinu. Při podepisování smluv s poskytovatelem pro připojení domů nebo na USB klíč buďte obezřetní na jak dlouho a za jakých podmínek smlouvu podepisujete. Vprůběhu zkušební doby, internetové připojení důkladně vyzkoušejte, zda vyhovuje vašim požadavkům. Linky na některé poskytovatele: unwired.com.au nebo tpg.com.au. Porovnání všech poskytovatelů najdete na: youcompare.com.au
RSA(Responsible Service of Alcohol) je certifikát, který potřebujete pro práci v pohostinství. Doporučujeme použít Google. Kromě ceny (65-85AUD) je důležitá délka kurzu, která je vzhledem k formalitě složení zkoušky preferována ta nejkratší (nejlépe pod 4 hodiny). V New South Wells zatím stále není možné udělat si tento certifikát přes internet. G8M8 zařizuje RSA kurzy za $65.
HLEDÁNÍ PRÁCE Prvně je vhodné sestavit životopis (Resume). Jednoduchý přehled základních informací o vás s kontakty. Zkuste si vygooglovat „hospitality resume samples“ pro inspiraci. Následuje obcházení restaurací a kaváren, pokud máte zájem pracovat v tomto odvětví. Začít můžete v Darling Harbouru, v okolí Opery či v samém centru CBD. Nebo lze reagovat na inzeráty uveřejněné na sydney.gumtree.com.au. Myslete pozitivně, věřte si, vystupujte příjmně a nenechte se odradit částečnými neúspěchy. Hledejte práci také tam, kde by ji většina nehledala. Také v místech stranou nebo v odlehlejších částech města je hodně příležitostí.
DAŇOVÉ ČÍSLO - Tax File Number (TFN) je dnes devítimístné číslo, které potřebujete mít pro svého legálního zaměstnavatele. Vyřídit si jej můžete přes internet a stačí vám k tomu čislo pasu a víz. Popis naleznete v zadní části Heraldu ve Všeobecných informacích.
PRVNÍ VÝLET Začněte hned v samém středu města prohlídkou udržované Queen Viktoria Building (QVB), pokračujte Hydeparkem, přes Domain projděte Botanickou zahradou k Opeře. Odtud přes Circular Quay do Rocks, kde se dostanete na Harbour Bridge.
JAK UŠETŘIT? Na dopravě nejlépe ušetříte, když si najdete svou školu, práci a bydlení blízko sebe, nebo koupí skůtru viz Herald č.4/2009. Na levné ovoce, zeleninu, oblečení a suvenýry jsou vyhlášené Paddys Markets otevřené každý den kromě Po a Út. paddysmarkets.com.au. Použité věci a vybavení do bytu snadno najdete na již zmíněném sydney.gumtree.com.au.
DALŠÍ UŽITEČNÉ KONTAKTY Souhrn všech důležitých kontaktů naleznete ve Všeobecných informacích, v zadní straně časopisu. Doporučujeme i webové stránky Českého konzulátu v Sydney mzv.cz/Sydney . Užitečné informace a pomoc vám také poskytne dobrá agentura.
-TomH- za přispění Dana Dorňáka a Petera Kováče