STUDENTSKÝ ÚČET..., KTERÝ JE NEJLEPŠÍ?

STUDENTSKÝ ÚČET..., KTERÝ JE NEJLEPŠÍ?

Založení účtu krok za krokem.

Co všechno mají studenti zdarma?
Jedna z prvních věcí, které si student vyřizuje po příletu do Austrálie, je založení bankovního účtu u některé z australských bank. Důvodů může být několik: požadavek australského zaměstnavatele, bezpečné ukládání úspor, pro pravidelné platby např. za nájem, za internet aj.. Vedení studentského účtu a náležitosti s ním spojené jsou zdarma, proč toho tedy nevyužít.V následujícím textu naleznete základní informace o bankovních produktech pro studenty, včetně postupu založení bankovního účtu.
Jaké doklady potřebuji k otevření studentského bankovního účtu v Austrálii?
• Pas, pokud v něm nemáte „vízovou nálepku“ je třeba mít vytisknutou kopii elektronického víza.
• Potvrzení o zápisu na školu CoE (Confirmation of Enrolment).
Jako potvrzení o zápisu na školu se většinou uznává také studentská karta, na které je uvedena délka studia.
Je třeba si hlídat, na jak dlouhou dobu máte studentský účet v bance nastaven. Například přijedete nejdříve studovat angličtinu na jazykové škole po dobu tří měsíců (studentský účet je na tři měsíce) a následně se rozhodnete přejít na dvouletou odbornou školu. Po třech měsících studia jazykové školy musíte opět přijít do své banky s potvrzením, tentokrát z odborné školy a úředník vám prodlouží studentský účet o rok (= maximum, co lze v bankovním systému nastavit). Datum je dobré si poznamenat do diáře a za rok přijít opět se stejným potvrzením a prodloužit si studentský účet o další rok. Pokud to neuděláte, ze studentského účtu se stává běžný účet a začínají vám automaticky nabíhat poplatky za vedení účtu.
Některé banky vyžadují při zakládání účtu inicializační vklad - od symbolického 1AUD až po 500AUD. Doporučujeme ihned při založení účtu tam nějakou hotovost vložit, nezačínat s nulou, i když to konkrétní banka nebude přímo vyžadovat. To se může hodit, pokud v budoucnu zamýšlíte využívat některé další produkty banky a banka si bude kontrolovat vaši historii účtu. Vklad lze ihned následující den vybrat, pokud peníze potřebujete. (pokr. na str.3)
(pokr. z titulní strany)
Se zřízením účtu se nevyplatí příliš otálet. Po půl roce od vašeho příjezdu do Austrálie už mohou být kromě pasu, víza a CoE vyžadovány další doklady jako je např. australský řidičský průkaz, nájemní smlouva aj.

Jak probíhá samotné zřízení účtu?
Pokud si chcete samotné zřízení účtu maximálně zjednodušit, lze si základní formuláře vyplnit na webových stránkách bank dokonce už před odletem do Austrálie. Potřebujete však znát australskou adresu (agentura, škola, kamarád), ze které si budete moci později vyzvednout dopis s podklady k založení účtu, se kterými už jen zajdete na některou z poboček, kde dostanete potvrzení čísla účtu (účtů), BSB number, což je identifikační číslo pobočky banky, kde zřizujete účet a podklady pro aktivaci telefonního a internetového bankovnictví. Vyberete si barvu karty (u některých bank) a ta je vám následně do několika dnů zaslána na požadovanou adresu a samostatně v odlišný den také obálka s PIN kódem. Úředníků v bankách se není třeba obávat, i když vaše angličtina je na slabší úrovni. Pokud si přece jen přejete založit účet s někým, kdo mluví česky nebo slovensky pod článkem najdete kontakty na Martinu a Romana. Účet můžete samozřejmě založit celý přímo v bance a v případě St. George banky dokonce už i odcházet s kartou v peněžence. Pokud se rozhodnete vyrazit do některé z poboček bank, volte raději dobu před polednem. Ušetříte si tak spoustu času čekáním ve frontě. Speciálně to platí pro banky v CBD, zejména v samém centru a směrem k Central station. Otevírací doba bank je mezi 9 a 10hod ranní, zavírací pak mezi 4 a 5hod odpolední.

Debetní karta
Jak už bylo zmíněno, ke každému studentskému účtu obdržíte platební kartu. Může se jednat o základní, nazývanou Keycard, ATM card nebo EFTPOS card (Electronic Funds Transfer at Point of Sale). S tou lze platit v obchodech a vybírat hotovost v bankomatech ATM (Automated Teller Machine) nebo u pokladen. Další variantou je debetní karta. Dostanete ji také zdarma, automaticky nebo na požádání. Její použití je rozšířeno o možnost plateb po internetu a ručení např. při půjčení auta z půjčoven. Tzn. jako kreditka s tím, že nemůžete čerpat z účtu do mínusu. V současné době poskytují debetní kartu zdarma všechny banky z „Velké čtyřky.“ Podle posledních informací bude i St. George nabízet debetní kartu, nejpozději měsíc před koncem roku 2009.

Další zvýhodněné produkty pro studenty
Za úvahu stojí Spořící účet (Saver Account) zřízený k hlavnímu účtu. Převody na něj a z něj přes internet jsou zcela zdarma. Nelze z nich přímo vybírat a pokud ano, tak s polatkem. Posledních několik měsíců probíhají v médiích reklamy na tyto účty. Banky se předhánějí s nabídkami úrokových sazeb (4,25% a více). Kalkulace na nich probíhá denně. Tzn. pokud si z něj převedete peníze, které následně za několik dnů vrátíte, nezruší se vám úrok za celý měsíc, ale pouze sníží o počet dnů, po které jste měli převedeno.
Jestliže si budete chtít pojistit své věci proti krádeži nebo poškození např. při cestování, případně uzavřít zdravotní pojištění, určitě si prostudujte, kromě pojišťoven, také nabídky bank, které jsou přinejmenším konkurenceschopné.

Jakou banku si vybrat?
V Austrálii je tzv. „Velká čtyřka“ největších bank v pořadí od největší NAB (National Australia Bank), The Commonwealth Bank of Australia, Westpac Banking Corporation, ANZ (The Australia and New Zealand Banking Group Limited). Rozdíly v nabídkách pro studenty se u těchto bank příliš neliší. Pokud některá z nich přijde s něčím novým, je rychle následována> >konkurencí. Doporučujeme zřídit si účet, alespoň u dvou různých bank. Jednou z výhod pak je vlasnictví dvou různých karet, které lze nezávisle používat když vyjedete cestovat po Austrálii a okolních států, kde pokrytí pobočkami bank a jejich ATM bývá jiné než v Sydney. Například u St. George můžete mít v Sydney pocit, že je velice rozšířená banka. Tento pocit však rychle ztratíte, jakmile opustíte hranice New South Wales. Na druhou stranu je třeba říci, že St. George vzájemně sdílí ATM bankomaty s Westpac, který je ve „Velké čtyřce“ a má slušné pokrytí po celé Austrálii. ANZ je výhodná pro cestování po Zélandu, kde je největší bankou.

Zrušení účtu před ukončením pobytu v Austrálii
Pokud plánujete ukončit pobyt v Austrálii je nutno zrušit účty u bank, než odletíte domů. Důvodů je hned několik. Dříve či později se přestane jednat o studentský účet a začnou vám nabíhat poplatky. Australské banky nemají přímé pobočky v Česku nebo na Slovensku, takže si ještě sice můžete po nějakou dobu kontrolovat účet na dálku, ale už nebudete v přímém kontaktu s bankou. Mezitím se vám však může stát, že se vám z účtu odečte např. zapomenutá čtvrtletní platba za fitness. Pokud si účet zrušíte ještě v Austrálii, opustíte zemi s jistotou, že při případné budoucí návštěvě Austrálie nebudou po vás australští úředníci vymáhat případné nedoplatky, vzniklé na účtu a navýšené o úroky za několik let. Zrušení účtu je záležitostí dvou minut a budete k němu potřebovat pas a vaši bankovní kartu.
Na závěr upozornění k převodům z ČR a SR. V mezinárodním bankovním styku se nepoužívá IBAN, jako v Evropské Unii, ale Swift kód.

Užitečné informace:
Martina, St. George, roh George St a Ultimo Rd, Haymarket
Roman, Commonwealth, roh Liverpool St. a Castlereagh St.

-tomh-

Kam dál?