Studia v Austrálii nebude nikdo litovat

Studia v Austrálii nebude nikdo litovat

Lukáš nám ochotně poskytl rozhovor o tom, jak to chodí na studijně-pracovním pobytu v největším městě Sydney :).

Proč ses rozhodl jít studovat právě do Austrálie?

Rozhodl jsem se jít studovat do Austrálie na základě toho, že mě nebavila vysoká škola na Slovensku. Zároveň jsem dotal doporučení od mého kamaráda, který v Austrálii studuje. Chtěl jsem odjet někam daleko od Slovenska.

 

- Jak probíhalo vyřizování v G8M8 Bratislava?

Jednání s G8M8 proběhlo rychle. Od Radoslava Daneka jsem vždy dostal rychlou odpoveď na všecky mé otázky, kdykoli jsem potřeboval, 24/7. Komunikativnost s agentem a agenturou byla všeobecně uvolněná, přátelská a zároveň na velmi profesionální úrovni.

Neměl jsi strach jet sám na druhý konec zeměkoule?

Strach se mi tak nějak vyhl, ale naplno jsem si uvědomil, do čeho jsem se "namočil" až ve chvíli, kdy jsem přistál na letišti v Sydney :).


Jaké byly tvoje pocity první dny v Austrálii?

Moje první dny a pocity byly takové zvláštní. Musel jsem si zvykat na podnebí a nové prostředí. Velmi mě zasáhl jett-lag, takže jsem měl první 3-4 dny úplně obrácené a stále jsem spal. Ale potom se všecko urovnalo a dalo do pohybu.

Čím tě překvapilo Sydney? Město, lidi, prostředí, život...?

Sydney mě překvapilo svou velikostí, na můj vkus je centrum trochu přelidněné, což je cítit hlavně na vlakových stanicích. Překvapily mě všude pohozené nákupní vozíky, ale zejména přátelská mentalita lidí. Kdykoli jsem se někoho zeptal na něco, daný člověk neměl problém mi pomoct a poradit. Zároveň mě překvapilo, že na to JAK je Sydney obrovské, dá se jeho centrum přejít pěšky. A líbí se mi, jak jsou různé části města propojeny. Život je zde velmi rychlý, ale lidé jsou přátelští a pozitivně naladění.


Jaké máš ubytování? Sharuješ byt/dům s lidmi z jiných zemí?

Od prvního momentu jsem v Sharehouse, čili v podnájmu. Jsou tam 4 byty a share i pokoj. Půl roku jsem bydlel s jedním klukem z Chile a stali jsme se velmi dobrými kamarády. Celkově bylo výhodou Sharehouse to, že jsem poznal velmi mnoho lidí z různých zemí, většinou z Japonska, Jižní Ameriky a občas i někoho z Evropy. Po pololetí jsem si začal hledat ubytování v jiné části Sydney, blíže k mé práci.

Jak probíhá vyučováníí a jaké je v porovnaní s tím slovenským?

Vyučování je na velmi vysoké úrovni, které se se slovenskými školami nedá ani srovnat. Mně jako studentovi fitness začíná škola v 9:00 a trvá do 12:00, kdy máme teoretickou část výuky. Pracujeme s videi, prezentacemi, knihou a komunikujeme o různých tématech. Výuka není čistě přednáškou jako na Slovensku, že učitel jde podle knihy. Mnohdy se stává, že se bavíme i o různých tématech, která nejsou zrovna na plánu ani v knize. A to se mi velmi líbí. Po teorii máme hodinovou pauzu na oběd a pak praktickou část výuky v posilovně, která je zdarma a určená školou. Každý term máme nový gym v jiné části města. Škola mi končí v 17:00 a mám ji 2x do týdne.


Je lehké si najít práci v Sydney?

Práci v Sydney si najde každý, kdo chce pracovat. Pracovních príležitostí je naozaj veľa. Trošku horší je zimní období, ale kdo chce, najde si v pohodě práci i tehdy. Většina lidí pracuje v hospitality, na stavbách, ve službách, jako cleaners atd.

Jaké práce jsi vyzkoušel ty?

Za můj půlroční pobyt v Sydney jsem vyzkoušel už víc prací. Nejpravidelnější je práce v hospitality, kde pracuji jako barman / číšník. Ale už jsem i stěhoval a zařizoval apartmány, stavěl stany a konstrukce při Sydney maratonu a pracoval i v obchodě. Tedy se dá říci, že jsem si toho vyzkoušel už vcelku dost. :-)

Dá se při studiu a práci v Sydney i užít zábavu a relax na pláži?

Samozřejmě, dá se užít si i zábavu a relax na pláži, párty a podobně. Občas je to těžké všecko skloubit dohromady, ale není to nemožné. Nejsem moc party typ, takže tomu se vyhýbám a ve volném čase se snažím co najvíc věnovat škole, fitness a práci. Samozřejě chodívám s kamarády do kina, na oběd, večeři atd. A moře a pláže jsou úžasné. :)

Co je pro tebe v Austrálii nejtěžší?

Momentálně je pro mě nějtěžší najít ubytování blízko práce i školy. Ale pokud to mám zohlednit obecně, tak nejtěžší věc je pro mě to, že mi chybí můj pes. :) A tradiční slovenské výrobky jako hrudkový tvaroh! Haha.

A jaké věci jsou v Austrálii pro tebe jednodušší a lepší než na Slovensku?

Určitě škola. Škola mě velmi baví a nemám pocit, že do ní chodím násilím. Nemám z ní ani "nervy", jak to často mají studenti na Slovensku. A druhá věc je to, jak je zaplacena práce. Samozřejmě, že se to nedá úplně srovnat se Slovenskem, ale hodinová mzda je zde na dobré úrovni, čili člověk má opravdu pocit, že je za svou práci patřičně ohodnocen.

Rožšířil ti studijní pobyt obzory? Díváš se na některé věci jinými "očima"?

Určitě mi tento pobyt rozšířil obzory a udělal mě silnějším člověkem v hodně věcech. Být samostatný doma na Slovensku je jedna věc. Ale být samostatný v cizí zemi, na druhé straně světa, je něco, co člověka velmi poznamená a ovlivní jeho smýšlení a jednání. Člověk si více uvědomuje reálné hodnoty a jinak klade priority.

Naplnila Austrálie tvoje očakávání?

Popravdě, já jsem ani moc nevěděl co očekávat, ale řekl bych, že ano. Život je tu rychlý, občas náročný, ale zároveň se zde dá užít spoustu zábavy a poznávat nové věci, místa a lidi, které člověk jen tak neuvidí doma na Slovensku.

Co bys vzkázal lidem, kteří uvažují o studiu v Austrálii?

Každému, kdo zvažuje studium v Austrálii bych doporučil si vybrat hlavně školu a studium, které ho opravdu bude bavit a určitě jít do toho. Jak jsem řekl, člověk pozná a uvidí místa, která nejsou nikde jinde na světě a ty momenty stojí opravdu za to. Slovensko je domov, ale taková zkušenost do života je k nezaplacení a určitě toho nebude nikdo litovat. Čili směle do toho! :)

Lukáš Mészáros
lukasmeszaros49@gmail.com

Kam dál?