Studijní pobyt v Austrálii ze mě udělal silnější a zodpovědnější osobu

Studijní pobyt v Austrálii ze mě udělal silnější a zodpovědnější osobu

Kamile se v Austrálii velice líbí a pochotně se s námi podělila o své zážitky a pocity. :)

Jak tě napadlo jít studovat angličtinu právě do Austrálie a ne někam jinam?

Už na škole jsem přemýšlela, že bych chtěla někam odjet a potom se mi do ruky dostal leták s nabídkou studia v Austrálii. Je to krásná země, která člověku nabízí maximum. Každý si tu najde svoje, ať už jde o turistiku, cestování nebo ležení na pláži.

 

Jak probíhal celý vyřizovací proces v G8M8 Bratislava?

Napsala jsem mail Radoslavovi Danekovi, zástupci pro Bratislavský kraj. Dohodli jsme si setkání a vše se začalo vyřizovat: prihláška do školy, motivační dopis, žádost o víza, letenka, ubytko. Rado je milý člověk, se vším mi ochotně pomohl. Byl mi k dispozici vždy, když jsem ho potřebovala, a bez jeho pomoci bych se sem možná ani nedostala.

 

Jaké byly tvé pocity po příletu do Austrálie?

Bála jsem se, ale tešila zároveň. Bylo to něco úplně jiného, nového. Díky ubytování jsem poznala spoustu přátelských lidí, takže jsem si hned našla hodně kamarádů. Moja první spolubydlící byla z Brazílie a jmenovala se Maya.

 

Čím tě Sydney ze začátku překvapilo? Měla jsi nějaké problémy, nebo všechno probíhalo lehce?

Čakala jsem, že Sydney bude úžasné město, ale realita úplně prekročila moje očakávání. Stejně jako město mě mile překvapili i lidé v něm. Nepamatuji si na žádný velký problém, který bych měla. Pokud potřebuju poradit nebo pomoct, můžu se bez problémů obrátit na G8M8, které má kancelář v centru Sydney. Jinak jsem si vše našla na internetu. Google Mapy jsou na začátku nejlepším kamarádem.

 

V čem je Sydney odlišné od Bratislavy (město, ľidé, prostředí, život)?

Bratislava je v porovnání s Sydney small městečko. Sydney je domovem nespočetného množství cizinců a každý se snaží s každým co nejlépe vycházet. Na Sydney miluji Hyde Park, vždycky cestou do práce obdivuju obrovské a krásné stromy. Velmi se mi líbí, jak si Austrálie chrání svou přírodu, zvířata, na písku nebo na pláži nenajdete žádný stánek, protože je to zde zakázáno. Co se týče života, tak je to mnohem lepší a kvalitnější, lidé tu tvrdě pracují, ale peníze, které si vydělají, stojí za to. 

 

Jaké máš ubytování a jsi v něm s lidmi z jiných zemí?

Bydlím v krásném bytě, s výhledem na město. Mám vlastní pokoj a dva spolubydlící - jednoho kluka z Irska a slečnu z Litvy. Všichni tři jsme velmi zaneprázdněni, takže se vidíme jen po večerech nebo přes víkendy.


Jak probíhá výuka angličtiny a jaké je to v porovnaní se Slovenskem?

Chodím do večerní školy, protože ráno chodím do práce. Mám školu 4 hodiny denně od pondělí do pátku. Vyučování probíhá úplně jinak než na Slovensku. Pokud na Slovensku nerozumíte, tak si můžete kdykoliv popsat slovensky, co to znamená. Tady musíte pochopit vše v angličtině. Velmi tomu pomáha to, že angličtinu používáte každodenně po celý den. To je mnohem lepší než jazyková škola na Slovensku, která nabízí kurz jen pár hodin týdně a všude jinde většinou mluvíte slovensky. Vyučování na mojí škole je rozděleno na úrovně podle znalosti angličtiny. Každé pondělí máme malý test, ve kterém opakujeme, co jsme se naučili za poslední týden. Na konci každého měsíce máme velký test (čtení, psaní, poslech a mluvení), který nás může posunout o úroveň výš.  

 

Jsi spokojná se systémem výuky a učiteli?

Jsem velmi spokojná, učitelé jsou super a i systém je dobře nastaven. Musím říci, že gramatice rozumím lépe, než když mi ji vysvětlili v škole na Slovensku.


Je snadné si najít práci při studiu?

Je to velmi lehké. Je velmi mnoho nabídek práce v různých oblastech. Práci si najde i člověk, který má malou znalsot angličtiny. Jen se musí snažit a zkoušet všechno.

 

Jaké práce jsi zkusila?

Já dělám ve fastfoodu. Mám to velice ráda, mám super kolegy a také manažer je v pohodě. Dělala jsem ale i úklid či hlídání dětí.

 

Dá sa v pohodě vyžít z toho, co vyděláš při škole?

Dá se to. Ja mám studentská víza, takže můžu pracovat jen 40 hodin za 2 týdny, ale v pohodě se dá z toho, co vydělám, vyžít.

 

Co si najvíc užíváš v Austrálii (párty, pláže, moře, parky, Operu..)?

Já si užívám teplo. Miluju, jak si jen tak můžu jít přes víkend na pláž, kterou mám od bytu asi 20 minut pěšky. Velice se mi líbí, že se dá bez problémů grilovat rovnou u pláží a nic to nestojí.


Co je pro tebe v Austrálii nejtěžší?

Najtěžší pro mě je asi to, že jsem tak daleko od rodiny, kamošů a přítele. Jinak je Austrálie úžasná, mám tu nové kamarády z celého světa, krásné ubytování a velmi mnoho možností, které bych na Slovensku neměla.

 

Jaké věci jsou pro tebe lepší a jednodušší než na Slovensku?

Škola a studium. Když jsem ještě na Slovensku rpřemýšlela nad tím, jak budu zvládat školu, tak jsem ani neviděla, že to bude také snadné.


Rožšíril ti studijní pobyt v Austrálii obzory? Díváš se na některé věci jinýma "očima"?

Pobyt v Austrálii ze mě udělal silnější a zodpovědnější osobu. Naučila jsem sa byť víc samostatná, poznávám množství nových lidí, jejich kulturu, názor na život a způsob života.


Naplnilo studium a pobyt v Austrálii zatím tvoje očakávání?

Ano, zatím naplno, uvidíme, jak to půjde dál, ale zatím je to neskutečné - mám super kamarády, kolegy, učitele. Nemám žádný problém.

 

Co bys vzkázala lidem, kteří uvažují o studiu v Austrálii a stále váhají, zda to není příliš drahé, nebo zda se vyplatí jet tak daleko?

Aby to určitě zkusili Ja jsem se také bála, ale nakonec jsem se odhodlala, zkusila jsem to a vyšlo to. Teď žiju svůj Australský sen a nelituju ničeho, protože vím, že ty peníze,k teré jsem do toho investovala, se mi vrátí - zkušenostmi, které tu získám, přáteli z celého světa na celý život či samotnými penězi, které se tu dají rychle vydělat.

 

Kamila Vargová

kami.vargova@gmail.com

Kam dál?