Studium v Austrálii bych jednoznačně doporučil

Studium v Austrálii bych jednoznačně doporučil

Jakub nám krátce povyprávěl o životě a svých zážitcích ze studia a v Adelaide :)


Proč ses rozhodl jít studovat právě do Austrálie? 

Studoval jsem Ekonomickou univerzitu v Bratislavě a v druhém ročníku jsem studium přerušil, abych mohl jet do Austrálie. Byla to hlavně vidina si oddychnout od biflování a memorování 400stránkových knih, které je na Slovensku běžnou praxí, a samozřejmě také zažít něco nového a postavit se na vlastní nohy. Austrálie má v porovnání s jinými zeměmi jako USA, Kanada nebo Velká Británie mnohem levnější školy a univerzity (a samozřejmě taky lepší počasí). Po návratu na Slovensko zaměstnavatelé určitě ocení takovouto zkušenost ze zahraničí. Stejně tak je v Austrálii o mnoho pomalejší a zrelaxovaný život a je tu méně stresu.

Nebál ses jet sám na druhý konec zeměkoule?

Určitě v začátcích jsem se bál toho, jaké to bude ve škole, jestli si najdu práci a jestli se mi tam bude líbit, ale tento strach po pár týdnech opadl. Je tu opravdu spousta zahraničních studentů, kteří mají podobný příběh a v případě problémů se vždy máte na koho obrátit. V prních týdnech jsem se několikrát ocitl na druhé straně města kvůli tomu, že jsem nastoupil na špatný autobus, protože veřejná doprava tu funguje jinak, ale naštěstí existují mobily, takže to nakonec dopadlo dobře. Myslím, že není čeho se bát, i v Austrálii jsou lidi s dvěma nohama a rukama - stejně jako na Slovensku.


Jak probíhalo řešení věcí s G8M8 v Bratislavě? 

Všechno bylo rychlé a bezproblémové. Jsem takový ten typ člověka, co si čtyřikrát vše kontroluje, aby se ujistil, že to je v pořádku. V agentuře mi Radoslav Danek všechno s klidem vysvětlil. Vyřizovat dokumenty a jiné věci jsme začali v lednu a už začátkem února jsem měl schválená víza, takže to bylo velmi rychlé. Určitě bych agenturu G8M8 doporučil a rozhodně bych ji sám za sebe volil znovu. 

Jaké byly tvoje pocity první dny v Austrálii?

Tak v první řadě to byla únava, protože s přestupy jsem měl celkem 40hodinový let, ale samozřejmě taky radost, že jsem konečně tu. Druhý den jsem hned še do školy, kde mi vše ukázali, dali rozvrh a pověděli, jak to tam chodí. Hned nato jsem si začal hledat práci.

Čím tě překvapilo Adelaide jako město, lidi, prostředí, život?

O Adelaide lidé říkají, že je to malé město v porovnání s Melbourne či Sydney, což je pravda. Má to ale i výhody, nejsou tu takové zácpy, poměrně rychle se člověk dokáže dostat kamkoli chce, ale zároveň je tu o víkendech noční život, takže se dá i hodně užívat. Co mě celkem překvapilo je, že v Adelaide obchody zavírají každý den v 17:00 a jsou otevřené jen restaurace, bary a nějaké potraviny, které jsou ale dražší. Lidi jsou tu velmi milí a přátelští. V prvních dnech po příletu jsem byl překvapený, když mě skoro každý neznámý kolemjdoucí člověk na ulici s úsměvem zdravil. To se bohužel na Slovensku neděje. Jak jsem již říkal, život je tu v porovnání se Slovenskem méně uspěchaný a všichni mají na všechno čas.


Jaké máš ubytování a sharuješ byt/dům s lidmi z jiných zemí?

Já mám trošku neobvyklé ubytování v porovnání s jinými studenty. Bydlím s mojí přítelkyní a jejími rodiči v rodinném domě. Ale samozřejmě tu existuje nesčetně mnoho možností a bydlení pro studenty.


Jak probíhá vyučování a jaké je v porovnání s tím slovenským?

Vyučování je dva až tři dny v týdnu a probíhá to tak, že nám učitelka poví něco k určitému tématu a my k tomu děláme praktické otázky. Ještě se ani jednou nestalo, že bychom se museli biflovat celé knihy, jako to bývá na Slovensku. Většinou děláme projekty a prezentace ve skupinách, což je celkem sranda a vždycky se na to těším. Atmosféra je tu o mnoho uvolněnější, učitelé a spolužáci jsou velmi milí.

Je lehké si v Adelaide najít práci?

S prací je to podobně jako všude jinde. Kdo vážně chce, tak se práci dřív nebo později najde, jen je třeba hledat a zkoušet všechno. Hlavně je potřeba chodit se do podniků ptát osobně, protože posílání životopisů online moc nefunguje. Já jsem nedostal téměř žádnou odpověď a když už jsem nějakou dostal, tak to bylo NE. Když ale přijdete osobně, tak si manažer všimne vaší odvahy a odhodlání a to zvýší šance na získání práce. Já jsem si našel práci hned první týden jako číšník. Je to i o štěstí a taky o snaze.

Jaké práce jsi vyzkoušel ty?

Zatím jsem vyzkoušel jen jednu práci - číšníka, jak jsem zmínil výše. Už tam pracuji skoro 4 měsíce. Znám ale taky lidi, kteří dělají různé práce jako například v pekárně, někteří dělají řidiče, skladníky, barmany, znám taky veterináře a zdravotní sestru v nemocnici a tak dále. Jednou jsem se dostal na pohovor do potravin, kde byl plat 24 dolarů za hodinu, ale bohužel mě tam nevzali. Velkou úlohu dělá také to, jaké pracovní zkušenosti člověk už má.

Je těžké vyžít z toho, co vyděláš při škole?

To samozřejmě závisí na práci a životním stylu, ale obecně se dá vyžít a ještě si něco ušetřit na cestování či jiné aktivity a věci. Polovina mých spolužáků si už za našetřené peníze koupila auto. V austrálii je minimální mzda pro dospělého člověka 18 dolarů na hodinu a přes víkendy a státní svátky je to zhruba dvojnásobek.

Dá sa při studiu a práci v Adelaide taky užít velmi zábavy a relaxu na pláži?

Vzhledem k tomu, že škola je vlastně 2 až 3 dny v týdnu a práce taktéž, dá se i relaxovat. Ačkoli je na australské poměry Adelaide považované za malé město, je tu dost míst, kde se dá bavit. Momentálně je tu zima, tak se moc na pláž chodit nedá, ale jak jsem už říkal, stále je tu spousta jiných možností.

Co je v Austrálii pro tebe nejtěžší?

Jednoznačně nejtěžší je být tak daleko od rodiny a kamarádů. A samozřejmě ještě slovenské jídlo, které se tu nedá uvařit, protože tu nejsou takové suroviny. A ze začátku to byla i jazyková bariéra, ta už ale vymizela.


Jaké věci jsou v Austrálii pro tebe jednodušší a lepší než na Slovensku?

První věc, která mě napadne, je studium. Je to jednodušší a stále stejně efektivní - a někdy dokonce ještě víc. Další je pracování - výplaty jsou tu týdně, nebo jednou za dva týdny, takže není potřeba čekat celý měsíc na výplatu a je to o mnoho lehčí a rychlejší si tu vydělat a našetřit.

Rožšířil ti studijní pobyt obzory? Díváš se na některé věci jinýma "očima"?

Rozhodně bych pověděl, že ano. Naučil jsem se jazyk, našel si kamarády z celého světa a stal se více samostatný. Stejně tak vidím, jak se lidé z Asie či Jižní Ameriky přizpůsobují tomuto životu. Jednoznačně mě tento pobyt obohatil.

Naplnila Austrálie tvoje očakávání?

I když někdy nastanou problémy, což se stává všude, určitě bych řekl, že Austrálie naplnila a stále plní moje očekávání. Je to krásná země s velmi mnoho možnostmi, přátelskými lidmi a vysokou životní úrovní.

Co bys sdělil lidem, kteří uvažují o studiu v Austrálii?

Pokud má člověk tu možnost a váhá, jestli jet, nebo ne, tak bych mu jednoznačně řekl "jeď". Pokud váháš, tak nejdříve zkus krátký kurz a když se ti tu bude líbit, tak se můžeš přihlásit na delší. Znám lidi, kteří tu už 9 let studují a žijí. I přes to, že tvoje angličtina není nejlepší, tak jeď, v těchto školách ti vše 10x vysvětlí tak, abys to pochopil. Uvidíš, jaké je to žít v Austrálii.

Jakub Cerovský
jcerovsky8@gmail.com

Kam dál?