VĚDA A TECHNIKA

VĚDA A TECHNIKA

Hubble objevil jiný svět

Hubbleův teleskop přiblížil vesmír dosud nevídaným způsobem. Na oběžnou dráhu ho vynesl americký raketoplán Discovery, který startoval 24. dubna 1990. Chceme se lépe podívat do kosmu a zjistit, jak funguje? Měli bychom tam vyslat dalekohled, který odstraní rušivý vliv atmosféry. O kosmickém dalekohledu uvažovali více například Němec Herman Oberth již začátkem 20. století. Jenže Američan Lyman Spitzer přišel v roce 1948 s perfektně rozpracovanou myšlenkou.

Vesmír je jiný - Mezitím teleskop několikrát překvapil astronomy a prokopal jejich teorie. Ještě před dvaceti lety si totiž mysleli, že rozpínání vesmíru se zpomaluje. Prý je v kosmu mnoho hmoty a tedy v jistém smyslu i gravitace, která mu umožňuje chovat se podle teoretických modelů. Pozorování vzdálených supernov však ukázalo opak: tyto explodující hvězdy byly dále, než měly být. Astronomové tomu nejprve nevěřili. Tehdy přišlo na Hubbleův vesmírný dalekohled. Dokázal, že hypotézy o urychlování rozpínání vesmíru jsou pravdivé. A že kdesi tam mezi hvězdami existuje cosi jako tmavá energie, která toto zrychlování zapříčiňuje.
Ve velké dálce však dalekohled nehledal pouze supernovy. Vědci si vybrali malé kousky oblohy a hleděli do této kosmické hloubky soustředěně jako nikdy předtím. Teleskop jim poskytl pohled za hranice běžné představivosti a ukázal, že i vesmír vzdálený miliardy světelných let je plný galaxií, spirálových i eliptických, větších i menších, v různých barvách a tvarech. A že zřejmě ukrývají miliony a miliardy hvězd s planetami a jejich měsíci. Dalekohled hledal i planety u jiných hvězd. V roce 2008 poprvé v historii "uviděl" jinou planetu. Do té doby byly exoplanety pozorovány jen nepřímo. Hubble u hvězdy Fomalhaut objevil obra ve viditelném spektru. Objekt třikrát hmotnější než Jupiter krouží v disku vesmírného materiálu daleko od své hvězdy.
Život v kosmu - Vesmírné teleskopy jsou pouze nástrojem. Stejně jako jejich pozemští příbuzní, kteří v posledních letech změnily pohled na místo člověka v kosmu. Hledají nové planety při cizích hvězdách a objev druhé "Země" se stává otázkou času. Kosmické sondy nás přitom naučili, že jen v naší sluneční soustavě je voda - dokonce možná tekoucí -celkem běžná. I to bude úkolem nové generace teleskopů. Objevit místa, na kterých jsou podmínky vhodné pro život. A kdo ví, možná ten život jednou najít.

Facebook oznámil, jak chce změnit internet
Facebook se chystá propojit web. Stránka, která si získala obrovskou popularitu tím, že se podařilo propojit lidi, chce tuto zkušenost přenést i do dalších koutů internetu. Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg ve středu na konferenci f8 představil iniciativu Open Graph, která přenést sociální síť Facebooku na libovolnou stránku. Facebook umožní libovolnému webu vložit na své stránky prvek, který bude čerpat dataz Facebooku a zároveň bude na Facebook posílat data ze stránky.
Tyto změny vypadají na první pohled jako uživatelské drobnosti. Pro Facebook však mají velký význam. Sociální síť, která byla více méně vázána jen na vlastní webovou stránku, si novou platformou otevírá dveře do celého internetu. Jen málo portálů odolá možnosti šířit svůj obsah prostřednictvím sociální sítě s 400 miliony uživatelů a sociální nástroje Facebooku na své stránky proto zavedou.

-dg-

Kam dál?