VRÁCENÍ DANÍ

VRÁCENÍ DANÍ

 

Konec finančního roku 30. června 2009 s sebou přináší nejen povinnost podat daňové přiznání, ale pro většinu z nás i radost z vrácení daní. Daňové přiznání by měl podat každý držitel TFN, bez rozdílu zda pracoval pro zaměstnavatele či na vlastní živnost, dokonce i pokud měl nulový příjem.

Daňové přiznání si můžete do konce října 2009 podat sami přes e-tax, ke stažení na stránkách daňového úřadu (ATO). Větší jistotou je nechat si přiznání připravit za poplatek některým z registrovanách daňových agentů, kteří vám nejen vyplní přiznání bezchybně, ale použijí i všech zákonných prostředků, jak co nejvíce zmaximalizovat váš refund. Dejte si naopak pozor na černé agenty, kteří vás mohou dostat do problémů s ATO. Registraci agenta je možné ověřit na http://www.tabd.gov.au/list.

Pro vyplnění daňového přiznání budete potřebovat PAYG payment summary (group certificate) od všech svých zaměstnavatelů v období od 1. července 2008 to 30. června 2009, úrok ze svých účtů, příjem z podnikání či jiný příjem. Od tohoto příjmu si můžete odečíst náklady na jeho dosažení, od kterých musíte mít schované doklady. Daňový agenti mají přístup k informacím uloženým na ATO. Pokud tedy nemůžete najít některý z group certifikátů nebo třeba výši úroku, nezoufejte. Pokud byly tyto údaje od zaměstnavatele či banky podány na ATO včas, může si je váš daňový poradce lehce zjistit.

Po sečtení všech příjmů a odečtení nákladů a případných slev na dani je vypočtena celková daň a od ní se odečte daň již zaplacená v průběhu roku vašim zaměstnavatelem. Ve většině případů, je daň přeplacena a po podání přiznání vrácena jako refund. Výše refundu se liší člověk od člověka a rok od roku a záleží na tom, zda jste pracovali celý rok nebo jen jeho část, kolik jste měli prací a zda vám nezdanitelnou částku odečítal jeden nebo více zaměstnavatelů.

A na závěr jeden tip. Ti z vás, kteří nejsou australskými rezidenty a nemají nárok na kartičku Medicare, ani nemusí platit medicare levy, které činí 1,5% ze zdanitelného příjmu. Toto levy je automaticky zahrnto do výpočtu daně, pokud je váš příjem vyšší než $17,794. Potvrzení o osvobození od medicare levy vám pošle Medicare po vyplnění formuláře Application for Medicare levy exemption certification, ke stažení na jejich stránkách.

Kam dál?