VÝLET ZA PÁR: SNOWY MOUNTAINS

VÝLET ZA PÁR: SNOWY MOUNTAINS

Pro ty, kteří pracují a studují, nemohou daleko cestovat, omrzeli je pláže a chtějí vidět hory a jiné zajímavé věci ... Výlet za pár ... dolarů, na pár hodin a nejlépe, když jede co nejvíce kamarádů.

Najvyšší bod Austrálie (Snowy Mountains)
web:
www.snowymountains.com.au
Lokace: jihozápad od Sydney
Co sebou: oblečení do každého počasí, dobrou partu do hor

V rušných dnech studentů se nenajde mnoho volných dní, práce, škola, nakupování ...over and over. Proto jsme Velikonoce a s ní příchozí state holiday srdečně vítali. Čekalo nás pár dní v horách plných čerstvého vzduchu.
Po obědě jsme nasedli do auta a vydali se na cca 5 hodinovou cestu směr Canberra po Hume Highway a pak Federal Highway. Přesnou cestu nám řekla naše GPS, ale čekali jsme i domácí stránku sněžných hor. Po cestě se dá vidět polské poutní místo s kaplemi několika zemí, mnoho malých městeček, zajímavých scenérií a zvířat. Do cesty nám naštěstí neskočil žádný klokan, pouze wombat a malý zajíček. Ke konci dne, po 5 hodinách jsme se utábořili na jedné farmě s úžasným výhledem na mléčnou dráhu, jižní kříž a miliony hvězd a brzy ráno jsme se opět vydali směr Cooma. Zdržel nás jen Paddy's waterfall, Geehi rest area, kde se dá kempovat spolu s desítkami klokanů s výhledem na sněžné vrchy a vodní elektrárnu (zajímavý obraz 3 giant trubek jdoucích z kopce do budovy). Klikatou cestou jsme přišli do Thredbo, odkud se odchází na túru na Mount Kosiuzsko - nejvyšší vrchol Austrálie. Lanovka nás lákala, ale nenechali jsme se přesvědčit a vykročili směle vpřed a do kopce.
Je zde více možností rozmanitých trail, což se dá opět zjistit na webu. Naše cesta vedla lesem, pod lanovku, přes sjezdovku kolem zasnežovacích tyčí až do výšky 1927 mnm a odtud vydlážděným chodníčekem s názvem Kosciuzsko walk 13km (Dont worry - tam i zpět). Krajina zde připomíná kraj hobbita a místy anglický Stonehenge. Malé a velké kameny roztroušené tu a tam, jedno horské jezero a všechno pěkné zaoblené. Přirozenou faunu a flóru jsme nenarušili, pro nás byl vyroben železný zvednutý chodník, po kterém jsme šli celou cestu až po rozdvojku. Odtud jedna část vedla k chatě postavené na památku mladým lidem, kteří tam zahynuli kvůli náhlé změně počasí, a druhá na vrchol. Nevydláždená, obyčejná a zkroucená. Vyplivla nás až na vrcholu. Mnt.Kosciuzsko 2228mnm + moje výška = nejvyšší bod v Austrálii dne XX.XX.2010. Výhled byl neskutečný a daleký, oblačnost ještě znásobovala sílu zážitku. Ještě jedna 360 ° panoramatická fotka, sms domů, za oběť padly i nějaké ty domácí schnitzle a čokoláda a můžeme jít zpět.
Cesta zpět měla být mnohem rychlejší, ale byla přerušena dělníky, který opravovali cestičku. Nemůže se chodit mimo, tak se musí čekat - i za cenu nestihnuté poslední lanovky a cesty po tmě. Pokecali jsme si s dělníky, Češi a Slováci pravidelně pracují jako instruktoři lyžování v tomto středisku v zimě. Pak nás pustili a my jsme dokonce stihli ten odvoz o 17.00. Vyzkoušet je třeba všechno, abychom o nic nepřišli. Dole jsme si dali horkou čokoládu, poseděli u grilu v parku a vyrazili naším autíčkem směr Sydney - opačnou stranou než jsme přijeli. Na cestě nás zastihla tma a moc jsme nevideli, jen hvězdy na nebi široko daleko, tak jsme se zastavili podívat na Parliament house v hlavním městě Austrálie. Naše parkování na chodníku vedle parlamentu se nelíbilo policistovi, který okamžitě prifrčel na bicyklu a doporučil zaparkovat jinde. Fotky se povedly a naše cesta mohla pokračovat. Jak mizely hvězdy z nebe - tak jsme se přibližovali k Sydney, k jeho tunelu a světlu. Nadechli jsme se zasmogovaného vzduchu a věděli, že jsme na místě. Náš výlet na pár dní uplynul, povinnosti začaly hned ráno a nový výlet se plánuje již nyní.

Lenčiatko=]

Kam dál?