Z Ameriky do Sydney. O akčním studiu fitness v Austrálii s Verčou.

Z Ameriky do Sydney. O akčním studiu fitness v Austrálii s Verčou.

 

Verča se po své 2leté zkušenosti v Americe vydala studovat fitness do Sydney. Momentálně dokončuje první část studia a v plánu má práci ve fitness centrech, kterých je v Sydney nemalé množství. O jejím akčním životě se dočtete v tomto článku.



Jak jsi se do Austrálie dostala, co tě k tomu vedlo?

Před tím, než jsem odjela do Austrálie, jsem už nějakou dobu žila v Americe. Zhruba 2,5 roku jsem tam pracovala jako nanny neboli chůva. S anglicky mluvícím prostředím jsem už byla obeznámena, a tak jsem se rozhodla, že budu pokračovat dál do světa. Evropu jsem měla už trošku procestovanou, a tak jsem se vydala do Austrálie. Doma v ČR jsem mezi tím byla zhruba měsíc.


Na jak dlouho jsi v tvém případě v Sydney plánovala zůstat a proč?

Studium jsem měla (a stále mám) naplánované na 20 měsíců. Jedná se o studium Fitness - Certificate III a Certificate IV. Plánuju ale v Austrálii zůstat déle, takže bych chtěla pokračovat ještě na nutriční kurz, který by doplnil moje vzdělání. V Sydney se dá ve fitness dobře vydělat, takže bych to chtěla mít kompletní a najít si pak práci, ve které budu dobrá a která mě bude bavit. 


Splnil se ti cíl, se kterým jsi do AU jela, nebo to vše nakonec bylo jinak, než jsi čekala?

Myslím, že mé cíle naprosto předčily očekávání. V Austrálii se mi opravdu zalíbilo, našla jsem si zde přítele, takže jak se to vezme - rozhodně jsem to takhle neplánovala. 


Co tě v Austrálii nejvíc překvapilo, v čem vidíš rozdíl? Co pro tebe po příletu bylo nejtěžší?

Překvapily mě rozhodně ceny za dopravu, které tady jsou šílené. Nejlepší je jezdit v neděli, kdy je to levnější. Jinak v porovnání s Amerikou je tu stejně draho - pouze ten hodinový plat je tu nižší. Největší rozdíl vidím rozhodně v tom, že se jezdí a chodí na druhé straně (haha). A nejhorší byl ten teplotní rozdíl, protože jsem přiletěla z -20 do 40 stupňů. Byl to pro mě šok.



Splnilo studium fitness tvá očekávání? Dal ti studijní pobyt víc než jen lepší angličtinu?

Já jsem se studiem spokojená - mě opravdu to, co studuju, baví a plánuji v tom pokračovat. Vždycky na půl dne máme teorii a pak chodíme do posilovny, což je fakt sranda. Makáme na sobě. Škola je jen 2x týdně, takže člověk zvládá dělat úkoly a pracovat.


Po dokončení Certificate III si budu moct začít hledat také práci v oboru, na což se těším. Zkusit to mám v plánu hned po tomhle šíleném zkouškovém období. 


 

Jak jsi se dostala ke své současné práci a co přesně děláš? 

Já jsem práci nesháněla dlouho. Hledala jsem příspěvky na facebookových skupinách a odepsala jsem na nabídku v hotelu. Bylo to zhruba po týdnu, co jsem byla tady. Přiložila jsem tam svůj životopis a doporučení z hotelu v Praze a ani jsem nečekala, že mě vyberou. Ale nejspíš k tomu napomohlo mé předchozí studium hotelnictví na SŠ a cestovního ruchu a regionálního rozvoje na VOŠ. 


Vybrali si mě do týmu a já teď pracuji v hotelu na snídaních. Musím vstávat ve 4 ráno, abych se tam stihla dostat, protože mám na starosti snídaně, ale stojí mi to za to - mám pak od 12 hodin volný den. Dělám na rautech a celkově v cateringu - připravujeme různé akce a svatby. Je to snad nejlepší hotel v Austrálii, takže je to na vysoké úrovni. No a samozřejmě máme zaměstnanecké benefity v podobě jídla a pití zadarmo :). 


Práci ve fitness jsem ještě nesháněla, protože zatím nemám dokončený ten certifikát. Až ho budu mít, mám v plánu začít intenzivně hledat pozici ve Fitness. Prozatím mám jen fitness certifikát ze zahraničí, který jsem si dělala ještě před tím, než jsem sem jela, což se tady nepočítá.


Jak se ti podařilo pokrýt prvotní náklady?

Měla jsem našetřeno z předchozí práce. Po dvou letech v Americe jako nanny jsem měla dobrý základ.


Vychází ti pokrýt současné náklady se svou prací?

Za mě rozhodně ano. Platy tady sice nejsou jako v USA, ale člověk si může vydělat víc o víkendech, svátcích no a pak samozřejmě také o prázdninách, kdy najednou můžete pracovat neomezeně a ne jen 20 hodin za týden. Našetřit se dá.


 

Co ubytování - jak jsi ho sháněla? Narazila jsi na komplikace?

Ze začátku jsem bydlela v ubytovně (takový ten studentský sharehouse, kde se nejspíš během prvního měsíce ocitne každý). Potom jsem si už začala hledat svoje - vždycky jsem měla štěstí. Už jsem pár bytů vystřídala, teď s přítelem bydlíme 30 minut pěšky do centra a ke škole, což mi opravdu vyhovuje, protože se můžu projít a nemusím řešit dopravu, která tady není úplně levná. Měli jsme pronajatý vlastní byt, ale přestěhovali jsme se do jiného, který sdílíme ještě s jedním párem - je to pro nás levnější.


Jaká místa jsi navštívila, co se ti nejvíc líbilo a kam plánuješ vyrazit dál?

Já zatím cestuju hlavně po Sydney, byla jsem v národním parku Blue Mountains, který je nádherný, ale jinak se spíš snažím ušetřit, protože mi zanedlouho přijede rodina a chystáme se společně na road trip po Austrálii. Uvidím místa jako Uluru nebo Perth, takže na to se moc těším.


Užíváš si také léto, pláž a moře?

Neustále objevuju nějaké nové pláže, je toho tady tolik, že nikdy nevím, kam dřív. 


 

Chtěla jsi to v Austrálii někdy vzdát? Co tě drželo nad vodou?

Ze začátku mi tu bylo smutno, to je jasný, ale rozhodně jsem to nikdy vzdát nechtěla. Mám už zkušenosti ze zahraničí, takže jsem tak nějak věděla, co čekat. Nikdy jsem to nechtěla zabalit, ale občas to ze začátku bylo těžké, to uznávám. Sydney je ale nádherné a rozhodně to stojí za to vydržet.

 

Jsi spokojená se službami a pomocí G8M8?

Jsem opravdu moc spokojená - se vším. Vyhovuje mi, že G8M8 má pobočku v Sydney, takže kdykoli můžu zajít do kanceláře, optat se, vytisknout si věci a podobně. Je to velká výhoda.

 

Pokud bys měla možnost jet do Austrálie znovu, udělala bys něco jinak?

Kdybych měla možnost jet znovu, rozhodně bych jela dřív. Nevím, proč mě nikdy nenapadlo, že se dá v Sydney takhle studovat. Už jsem tu mohla být dávno :).



Doporučila bys studijně-pracovní pobyt v AU i ostatním? Proč? 

Rozhodně bych tuhle zkušenost doporučila - stojí to prostě za to. Člověku tahle zkušenost určitě víc dá než sebere a hlavně to přinese neskutečně moc možností, ať už se bavíme o práci v oboru, který milujeme, nebo o využití angličtiny. 


Jediné mínus je být daleko od rodiny, ale to tak prostě s cizinou už chodí. Navíc, v dnešní době máme internet a možnost se navštěvovat, takže si nikdy nepřipadám, že bych je nějak ztrácela a naopak mě vždy ve všem podporují. Na druhou stranu tady člověk potká lidi z celého světa a utvoří si nová přátelství. 


Třeba mám takovou vtipnou záležitost - potkala jsem tu další studentku z Česka (také jela přes tuhle agenturu), která žila v Anglii i v Americe ve stejnou dobu a tam jsme se nepotkaly, ačkoli jsme právě třeba v USA žily 10 minut od sebe, ale v Sydney jsme na sebe narazily. A připadá mi to, jako bych ji znala roky. Je to jedna z nejlepších věcí, co se mi tu staly, protože je i můj gym partner ve škole a ve všem se podporujeme a jdeme do všech výzev společně. Je povznášející mít někoho takového vedle sebe.


Takže pokud ještě váháte, jeďte, protože to prostě a jednoduše stojí za to.


 

 

EDIT: Verča po svém úspěšném ukončení Certifikátu III ve Fitness začala pracovat v Orangetheory Fitness na Bondi a jde si za svým snem.


Kam dál?