Z právníka včelařem, aneb jak mi studium v Austrálii změnilo pohled na život

Z právníka včelařem, aneb jak mi studium v Austrálii změnilo pohled na život

Milan před několika lety přerušil studium práv, aby na rok odjel studovat do Sydney. Tou dobou tam už totiž žil jeho bratranec a on věděl, že tamní život chce jednoduše zkusit také. Vycestovat a žít v Austrálii byl jeho sen. Čtvrtý ročník práv mu pro takovou zkušenost přišel jako ideální, a tak přerušil studium s tím, že se pak vrátí dostudovat poslední ročník, zkontaktoval Petra z G8M8, vyřídil studium, koupil letenky a vyrazil za dobrodružstvím.

 

Co jsi v Austrálii studoval?

V roce 2004 jsem vydal se na půlroční studium jazyka a čtyřměsíční studium byznysu - byla to ideální možnost, protože jsem se konečně dobře naučil anglicky a zároveň jsem si odpočinul od práv, kterých jsem byl tou dobou tak nějak plný. Bydlel a studoval jsem na Manly. Celkem jsem tam strávil rok, protože jsem po studiu ještě cestoval. Bylo to skvělé.

Co ti studium dalo? Bavilo tě? Bylo přínosné do budoucna?

Jazykový kurz byl skvělý - naučil jsem se anglicky, seznámil jsem se, ta škola byla dost intenzivní a přínosná. Studium byznysu v mé době bylo tak trošku studium pro život v Austrálii. Bohužel jsem se tam toho moc nenaučil. Ze začátku jsem se poctivě snažil, pak jsem se ale rozhlédl a zjistil, že to nemá moc cenu, takže jsem trošku polevil. Každopádně to ale také byla zkušenost - a alespoň jsem měl více času na práci.

Angličtina mi byla obrovskou výhodou po návratu na Slovensko, dostal jsem se totiž k pozicím, na které bych jinak v životě nemohl dosáhnout. Především jsem se ale naučil žít sám za sebe. Najednou tam nebyl nikdo, kdo by mě vedl za ručičku. Vše jsem si musel vyřídit sám, neměl jsem se ani na koho jiného spolehnout. Byla to velká škola života a určitě jsem tam dospěl.

Kde jsi během studia pracoval?

Po příjezdu do Austrálie jsem pracoval, samozřejmě, v kuchyni jako kitchen hand. Hned po projevení zájmu jsem dostal zástěru a tak nějak jsem tam zůstal po docela dlouhou dobu. Ta práce byla fajn, často jsme dostali něco k jídlu a byli tam fajn lidi. Vždycky, když jsem někomu v práci řekl, že studuju práva, tak si ze mě dělal srandu a nevěřil mi, jak mě viděl s tou zástěrou u špinavých talířů. Pracoval jsem v pekárně, kde jsem pekl chléb u jednoho Turka. Potom mě ale zaměstnal Slovák Peter Thuroczy, který měl dvě frenčízy Baker’s Delight. Dodnes jsme s Peťom skvělí přátelé. V pekárně jsem prodával chléb a různé další pečivo. To bylo super. Ta komunikace s klienty byla skvělá a hrozně moc mi to dalo, protože jsem se s lidmi dokázal domluvit. Získal jsem hodně sebevědomí. Taky mi to hodně dalo v byznysu, dost jsem se tam naučil.

Každá jednotlivá zkušenost mi byla velkým přínosem - ať už to bylo mytí talířů nebo podnikání. Zjistil jsem alespoň, že kdyby bylo nejhůř, rozhodně by mi ani na Slovensku nevadilo obléknout si zástěru a mýt nádobí. Zjistil jsem, že je to práce jako každá jiná a rozhodně mi nedělá problém se do něčeho takového pustit. To je podle mě důležitá věc.

Jak se ti Austrálie líbí, máš nějaká oblíbená místa?

Austrálie je skvělá. Samozřejmě, že Sydney bude vždycky moje srdcovka, protože jsem tam strávil kus svého života. Několikrát jsem se do Austrálie vrátil na turistická víza, abych se podíval na nová místa a zažil něco nového. Vždy, když se tam vrátím, jedu prvotně do Sydney, protože mám kde bydlet, znám to místo dokonale, orientuju se v metru, atd., takže to beru tak trošku jako svůj druhý domov.

Procestoval jsem celé západní pobřeží, takže jsem třeba ještě nenavštívil Perth, moc se mi ale líbilo v Melbourne. To bych hned po Sydney označil za mé druhé nejoblíbenější místo. Každopádně, v Austrálii je obecně nádherná příroda se spoustou zajímavých míst, těžko se vybírá. Austrálii jsem procestoval až dvakrát. Poprvé během mých studií a podruhé před pár lety s mou úžasnou manželkou. Zároveň se vše proměňuje - ta místa byla jiná před 15 lety a teď. Líbí se mi ale všechno. Navštívil jsem Uluru, Darwin, Brisbane, Queensland… Mám bratrance na Gold Coast, takže se často objevím také tam.

V čem momentálně podnikáš?

Už několik let se živím jako včelař (https://www.medaren.sk/) - máme to jako rodinnou tradici. Včely vlastnil můj otec, děda i praděda. Původně jsem se chtěl živit jako právník (právě proto jsem tu školu studoval), což se mi nakonec také povedlo. Dokončil jsem studia - ačkoli to po návratu z Austrálie bylo více než náročné - a začal pracovat jako koncipient. Postupoval jsem po kariérním žebříčku přes firemního právníka, na ministerstvo financí, poté jsem byl nominovaný vládou ve vysoké funkci ministerstva práce.

Zjistil jsem ale, že tohle není moc pro mě. Obnáší to totiž spoustu stresu, což mně osobně vůbec nevyhovuje. Především Austrálie mě naučila tu pohodu a klid, chtěl jsem to mít také tady. Tak jsem se rozhodl, že s právničinou skončím a budu pokračovat v rodinné včelařské tradici. Práce je to těžká a náročná, ale rozhodně mi vyhovuje více a nemám stresy. Pozitivní na tom je také to, že si mohu cestovat a rozjíždět v zahraničí také byznys. V posledních letech objíždím australské včelaře, pozoruji, učím se a inspiruji. V blízké době začnu dovážet na Slovensko jeden z nejdražších a nejkvalitnějších medů na světě - manukový med.


Chtěl by ses do Austrálie vrátit?

Já rozhodně Austrálii miluju, rád tam jedu za bratrancem a kamarádem pekařem nebo jen tak cestovat, ale tak nějak jsem zjistil, že moje místo je tady - na Slovensku. Bydlím v Bratislavě a dojíždím do dědiny za včelami, často vycestuji pracovně nebo jen tak - po Evropě i mimo ni. Austrálie mi rozhodně dala takový rozhled a nový pohled na život, protože jsem si zkusil žít sám na vlastní pěst jinde a postarat se o sebe. V tomhle to rozhodně bylo skvělé, ale žít v Austrálii bych nechtěl, našel jsem se tady. Každému takovou zkušenost rozhodně doporučuji. Pomůže vám dospět a najít sám sebe. Mně to dalo rozhodně hrozně moc. Našel jsem si přátele z celého světa i místo, kam se rád vracím. Pokud váháte, rozhodně vám doporučuji, abyste do toho šli - ať už na pár měsíců či na několik let. Bude to totiž dost možná jedno z nejlepších rozhodnutí vašeho života.

Kam dál?