Žádosti o studentská víza v Austrálii: Nové předpisy k zabránění „přeskakování mezi vízy“

Žádosti o studentská víza v Austrálii: Nové předpisy k zabránění „přeskakování mezi vízy“

Žádosti o studentská víza v Austrálii: Nové předpisy k zabránění „přeskakování mezi vízy“.

 

Od 1. července 2024 Austrálie zavádí nová vízová pravidla ovlivňující držitele absolventských víz a držitele turistických víz, kteří si přejí přejít na studentská víza během pobytu v zemi. Tento krok je součástí vládního plánu na řešení problému „přeskakování mezi vízy“, kdy jednotlivci prodlužují svůj pobyt v Austrálii přecházením mezi dočasnými vízy.
Níže se dozvíte, co potřebují mezinárodní studenti vědět o těchto změnách.


Proč změny?

Australská vláda se snaží vyrovnat se s „přeskakováním mezi vízy“. Je to situace, kdy jednotlivci zůstávají v Austrálii neustálými žádostmi o nová studentská víza, efektivně prodlužující svůj pobyt v zemi do nekonečna. Vláda věří, že omezení tohoto jevu pomůže efektivněji řídit růst populace.

Podle zjištění vlády došlo k významnému nárůstu počtu mezinárodních studentů pobývajících v Austrálii na více studentských vízech. V roce 2022-23 bylo více než 150 000 studentů na svém druhém nebo dalším studentském vízu, což představuje nárůst o více než 30 % oproti předchozímu roku. Tento trend vyvolal obavy, že studentská víza se využívají k umělému prodloužení dočasného pobytu.

 

Jaká jsou nová pravidla?

Držitelé turistických víz: Od 1. července 2024 již držitelé turistických víz nebudou moci žádat o studentská víza během pobytu v Austrálii. Tato změna se zaměřuje na rostoucí počet držitelů turistických víz, kteří se snaží přejít na studentská víza, těchto žádostí bylo více než 36 000 mezi červencem 2023 a květnem 2024.

Držitelé absolventských víz: Od 1. července 2024 již také držitelé absolventských víz nebudou moci na území Austrálie žádat o studentská víza. Zpráva Institutu Grattan zjistila, že 32 % držitelů absolventských víz se vrací ke studiu po vypršení jejich víz, často na levnější odborné kurzy, aby si prodloužili svůj pobyt v Austrálii. Vláda si klade za cíl podpořit absolventy, aby si buď našli kvalifikované zaměstnání a přešli na trvalý pobyt, pokud je to možné, nebo prozkoumali možnosti mimo Austrálii.

Tyto změny jsou součástí širšího souboru nových regulací a změn zavedených v tomto roce, které zahrnují zkrácení délky absolventských víz po ukončení studia, snížení věkové hranice žadatelů o absolventská víza z 50 na 35 let u některých druhů dočasných víz a zvýšené požadavky na znalost anglického jazyka.

Kterých víz se to konkrétně týká?

- Subclass 485 (Temporary Graduate)

- Subclass 600 (Visitor)

- Subclass 601 (Electronic Travel Authority)

- Subclass 602 (Medical Treatment)

- Subclass 651 (eVisitor)

- Subclass 988 (Maritime Crew) 

 

Co to znamená pro mezinárodní studenty?

Pokud plánujete studovat v Austrálii, tyto změny znamenají, že budete muset být ve svém plánování více strategičtí. Pro ty, kteří jsou v Austrálii a mají turistická víza nebo absolventská víza, budou nyní muset žádat o studentská víza mimo území Austrálie. 

 

Zde jsou rady a tipy, jak co nejlépe naplánovat a úspěšne zvládnout žádost o studentská víza:

1. Plánujte v předstihu

Začněte svůj proces žádosti o studentská víza včas. Neodkládejte řešení na poslední chvíli a určitě si vyberte vhodný nástupní termín na kurz s dostatečným předstihem.

2. Vyhledejte odbornou pomoc

My v agentuře G8M8 Great Mate se zabýváme studentsko-pracovními vízy do Austrálie už téměř 30 let a máme pro vás vždy aktuální a přesné informace, aby byl celý váš proces řešení pobytu v Austrálii co nejhladší a bezproblémový :)

3. Porozumějte požadavku na skutečného studenta (Genuine Student)

Ujistěte se, že vaše plány na studium jasně demonstrují potřebu získání daného vzdělání a že studium navazuje na předchozí vzdělání nebo praxi. Je to jedno z kritérií pro úspěšné získání studentského víza.

4. Buďte informovaní

Sledujte jakékoli změny v pravidlech víz pravidelným kontrolováním oficiálních oznámení vlády, důvěryhodných zpravodajských zdrojů nebo sledováním informací, které v agentuře poskytujeme. Pomůže vám to vyhnout se překvapením a přizpůsobit vaše plány podle potřeby.

 

Neváhejte nás kontaktovat pro bližší informace, velmi rádi vám se vším pomůžeme a poradíme. V agentuře děláme vždy vše pro to, abychom splnili vaše sny o studiu v Austrálii!

 

Zdroj: https://minister.homeaffairs.gov.au/ClareONeil/Pages/ending-visa-hopping-migration-system.aspx a https://insiderguides.com.au/visa-hopping-regulations/ 

Kam dál?