Změny v turistickém povolení na Nový Zéland

Změny v turistickém povolení na Nový Zéland

Pokud po 1. říjnu 2019 plánuješ navštívit zemi Pána prstenů, budeš muset nově zažádat o turistické povolení = NZeTA. Před říjnem 2019 dostaneš ještě povolení na tři měsíce rovnou při vstupu na letiště. Nová žádost o turistické povolení bude dostupná od konce června 2019.

 

Pokud chceš cestovat na Nový Zéland na krátké období, měl by sis požádat o turistické povolení ještě před vstupem do krajiny pokud:

- jsi občanem země, která se nachází na seznamu zemí vyžadujících NZeTA,

- plánuješ dovolenou na Novém Zélandu od 1. října 2019.

Užitečné informace

Zpracování žádosti může trvat od 10 minut do více než 72 hodin.

Turistické povolení je platné na 2 roky a můžeš ho použít na vícero vstupů do země.

Žadatelé jsou povinni zaplatit poplatek za mezinárodní ochranu a cestovní ruch, tzv. International Visitor Conservation and Tourism Levy (IVL), aby získali turistické povolení.

 • Poplatek za mezinárodní ochranu a cestovní ruch je ve výšce NZD $ 35 a platí se ve stejný čas jako turistické povolení.
 • Cena za turistické povolení je NZD $ 9 prostřednictvím bezplatené aplikace nebo NZD $ 12, pokud požádáš online. 
 • Poplatek za medzinárodní ochranu a cestovní ruch (IVL) byl představený jako způsob umožňující cestujícim přímo přispět k infrastruktuře cestovního ruchu a pomáhat chránit přírodu. 
 • Pro získání turistického povolení je třeba vyplnit jednoduchou online žádost. Není třeba osobně navštívit ambasádu či konzulát, vyplnění online formuláře je záležitostí několika minut. Žadatelé jsou povini podat přihlášku nejméně 72 hodin před vstupem do země. Jakmiile je turistické povolení schváleno, je žadateli doručeno elektronicky. 
 • V žádosti o turistické povolení je nutné odpovědět na set otázek jako jméno, adresa, datum narození, podrobnosti o cestovním pase a cestovatelských plánech na Novém Zélandu. V žádosti se budou nacházet také otázky týkající se zdraví a bezpečnosti.
 • Všichni příslušníci Evropské unie potřebují turistické povolení na Nový Zéland.


O turistické povolení můžeš požádat přímo na stránce: https://customer.immigration.govt.nz.Co je to IVL?

IVL je poplatek za mezinárodní ochranu a cestovní ruch (International Visitor Conservation and Tourism Levy). Hodně turistů, lidí na working holiday vízech, studentů a pracovníků přicházejících na Nový Zéland bude muset zaplatit poplatek ve výšce NZD $ 35.


Kdo musí platit IVL?

Jen někteří lidé přicházející na Nový Zéland budou muset platit IVL v závislosti na:

 • - zemi pasu,
 • - důvodu návštevy Nového Zélandu,
 • - typu víz.


Kdo nemusí platit IVL?

IVL nemusíš platit pokud:

 • - jsi občanem Austrálie nebo Nového Zélandu,
 • - jsi občanem některých ostrovů Tichého oceánu, 
 • - máš jen mezipřistání na letišti v Auklandu,
 • - vlastníš novozélandská resident víza,
 • - vlastníš Business Visitor Visa nebo APC business travel card. 


Je vícero typů víz, při kterých nemusíš IVL poplatok platit, pro více informací: https://www.immigration.govt.nz.


Kdy se platí IVL?

IVL zaplatíš pokud žádáš o turistické povolení NZeTA nebo pokud žádáš o jiná víza. 


K čemu se využívá poplatek IVL?

Počet návštevníků přijíždějících na Nový Zéland v posledních letech výrazně vzrostl a očekává se, že nárust bude pokračovat. IVL je tvůj příspěvek sloužící k udržování zařízení a životního prostředí, které budeš po dobu svého pobytu na Novém Zélandu používat. 

 

Zdroj: https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa/about-visa/nzeta#https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa/tools-and-information/your-journey-to-new-zealand/before-you-travel-to-new-zealand/paying-ivl/slider

Kam dál?