Jak sestavit životopis v Austrálii

Lepším životopisem k lepší práci

Dobrým životopisem začíná cesta k úspěšnému nalezení práce. Poradíme ti s napsáním životopisu a v rámci Job Service si u nás můžeš vytisknout kopii zdarma.

5 rad jak úspěšně napsat životopis

  • v životopise vyzdvihni zkušenosti a vzdělání potřebné pro práci, o kterou se ucházíš
  • "překvalifikovanosť" může být někdy větší překážkou, stejně jako nedostatek nebo žádné zkušenosti
  • spolu s životopisem dávej zaměstnavatelům i podporující dokumenty (kopie certifikátů RSA, RCG, White/Green Card, reference)
  • doporučujeme životopis napsat na jednu stranu A4, aby byl stručný, vyzdvihoval praxe a dostupnost studenta
  • při osobním hledání práce se vždy ptej na manažera a životopis odevzdej jemu

Tip odborníkaV agentuře vám dáme vzor životopisu, na základě kterého si můžete připravit ten svůj, také si je můžete u nás ZDARMA vytisknout. Andrea, G8M8 Sydney

Na co se mám soustředit při psaní životopisu?

Většina lidí si po příletu do Austrálie hledá práci v pohostinství, v barech, restauracích, kavárnách, resp. ti s nižší úrovní angličitiny se poohlížejí po něčem v oblasti úklidových služeb nebo manuální práce. Potencionálního zaměstnavatele v tomto odvětví neohromíš diplomem z vysoké školy. Budou ho zajímat tvé zkušenosti. Soustřeď se proto na praxi. Pokud jí nemáš mnoho, vyjmenuj všechny možné letní brigády a stáže. Potřebné je v životopise všude napsat pozici a jmenovat seznam povinností a vykonávaných činností. Ke každé práci by měly být minimálně 3 odrážky čeho se práce týkala; např.

  • příprava a podávání jídelKontaktuj nás
  • příprava alkoholických / nealkoholických drinků a kávy
  • obsluha registrační pokladny
  • denní doplňování zboží

Zkus se vždy zaměřit na typ práce, jaký hledáš, jestli je to hospitality, maloobchod, manuální práce apod. Životopis si sice můžeš trochu přikrášlit, ale v žádném případě si nevymýšlej. Většinou totiž zavolají na "trial", kde rychle zjistí, nakolik jsou zmiňované zkušenosti pravdivé. Stáhni si vzor životopisu.

Tip odborníkaPři hledání práce dej životopis vždy manažerovi. Nezapomeň dopsat, které dny můžeš pracovat, připojit kopie referencí z předchozích zaměstnání a získaných certifikátů. Andrea, G8M8 Sydney

Jaké dokumenty přidat k životopisu?

Australané v 90% případů dávají kontakt na své předešlé zaměstnavatele na konec tzv. references. Našim studentům doporučujeme přivést ještě z Čech doporučení od předešlých zaměstnavatelů přeloženo do angličtiny a spolu s životopisem vždy dávat i kopii referencí. Nezapomeň, že v Austrálii je třeba mít certifikáty na určité druhy práce. Na práci v podnicích, kde se podává alkohol, se vyžaduje RSA (Responsible Servise of Alcohol), do barů, kde mají i hrací automaty, RCG (Responsible Conduct of Gambling). Tyto kurzy v agentuře zabezpečujeme. White Card (původně nazývaný green card) si udělejte pokud plánujete pracovat ve stavebnictví.

Tyto kurzy trvají jen jeden den a končí krátkým tzv. open book testem, čili můžeš používat všechny poznámky, které si během dne uděláš. Kopie si můžeš sepnout spolu s životopisem a referencemi.

Tyto kurzy ti v Great Mate rádi zprostředkujeme, stačí nás kontaktovat.

Great Mate poskytuje také jedinečný Job Service, tj. konzultace a poradenství, jak sestavit životopis a tisk CV zcela ZDARMA.

Mohlo by Tě zajímat

Kam dál?