Veřejná doprava v Sydney

5 rad, které ti usnadní využívání veřejné dopravy v Sydney

  • Pro cestování po Sydney a okolí se používá tzv. Opal Card. Opal Card je místní čipová karta na veřejnou dopravu, která funguje ve stylu “peněženky”, přednabité karty, ze které se odečítá kredit. Cena jízdného se odvíjí od ujeté vzdálenosti. V případě potřeby se dá v některých autobusech koupit lístek přímo u řidiče. Vlakem je možné cestovat pouze s Opal Card. Dobíjecí automaty jsou umístěné na všech větších vlakových stanicích. Dobíjení je možné i v novinových stáncích a obchodech s logem Opal Card, přes internet či přímo v mobilní aplikaci Opal Travel. 
  • necestuj na černolístky často kontrolují přímo policisté či revizoři, kteří tě mohou pokutovat do výše $200
  • největší nejfrekventovanější stanicí v Sydney jCentral Stationkterá je uzlem pro městskémeziměstské mezistátní linky
  • na studentskou slevu na jízdné máš nárok pouze pokud studuješ na univerzitě, jestliže jsi studentem na odborné nebo jazykové škole, kupuj si lístek za plnou cenu

Po Sydney můžeš cestovat různými typy městské veřejné dopravy podle toho, který je pro tebe nejdostupnější. Nejjednodušší způsobjak naplánovat výlet kolem Sydney je navštívit webovou stránku NSW Transport anebo si stáhnout jednu z mnoha aplikací pro chytré telefony, např. Tripview anebo Google Maps. Systém hromadné dopravy není vždy úplně přehledný, avšak všude je ochotný personál, který ti se vším poradí. 

Tip odborníka



Nejjednodušší způsobjak naplánovat výlet
kolem Sydney je stáhnout si jednu z mnoha aplikací pro chytré telefony, např. Tripview anebo Google Maps. Andrea, G8M8 Sydney

Autobusy

Sydney Buses poskytuje služby na celém území města téměř 24 hodin denně. Hlavní autobusové stanice jsou umístěny na Circular Quay, Wynyard, Townhall a Central Station. Autobusy v Sydney staví na znamení, proto i když stojíš na zastávce, je dobré na autobus mávnout, jinak nemusí zastavit. Informace o autobusové dopravě ti poskytnou ve stáncích Circular Quay, Wynyard Station, Queen Victoria Building a Central Station.

Vlaky

Městská linka: City Rail vlaky mají rozsáhlou síť po celém Sydney, která je v provozu přibližně od 4 ráno do půlnoci na většině tratí. Vlakové informační stánky jsou umístěny na Circular Quay a Central Station. Ceny vlakových jízdenek jsou o něco málo dražší než u autobsů. 

Mezistátní a vnitrostátní linky: Central Station - hlavní vlakové nádraží je hlavním uzlem pro linky mezistátní a vnitrostátní železniční dopravy. Informace o službách mimo městských linek jsou k dispozici ve stáncích Central station nebo na infolince Country Link 132 232.

Trajekty - Ferries

Trajekty ti umožní poznat malebný Sydney Harbour. Typické zelenožluté "ferries" vyráží každé ráno z domovského přístavu Circular Quay do blízkých či vzdálenějších míst ve východních předměstích (Rose Bay, Watsons Bay), na severovýchodní Manly nebo na západ, téměř až k pramenu řeky Parramatta. Informační stánky jsou umístěny na Circular Quay a Manly.

Light Rail

Metro Light Rail "tramvaje" jezdí od Central Station přes Chinatown, Darling Harbour, Star City Casino, Sydney Fish Market a Wentworth Park 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Taxi/UBER

Taxi si nejlépe chytíte přímo z ulice nebo si jej můžete rezervovat v předstihu po telefonu. Ceny taxi služeb jsou mnohdy vysoké. Konkurencí taxíkům je cenově výhodnější služba UBER. Pro objednání UBER je nutné mít staženou mobilní aplikaci, kde je třeba si vytvořit účet a zadat své bankovní údaje. Potom není nic jednoduššího než naťukat přesnou cílovou adresu a čekat na vyzvednutí.

Cesta z / na letiště - Airport Link

Vlak na letiště v Sydney jezdí cca od 5:00 do půlnoci 7 dní v týdnu. Zastávky na vnitrostátním i mezinárodním terminále a všech stanicích v centru města. Lístek na vlak je podstatně dražší než běžný lístek, proto když cestujete ve více lidech, je výhodnější objednat si taxi/UBER. Pro více informací volejte 02 8337 8412 nebo navštivte www.airportlink.com.au.

 

Veřejná doprava v ostatních městech v Austrálii

Mohlo by tě zajímat

Kam dál?