Volný čas v Sydney

Pro ty, kteří pracují a studují, nemohou cestovat daleko, omrzely je pláže a chtějí vidět hory a jiné zajímavé věci. Výlet za pár dolarů, na pár hodin a nejlépe, když jede více lidí. 

Powerhouse Museum Sydney

Powerhouse múzeum (Dům plný experimentů)

Web: www.powerhousemuseum.com
Lokace: nedaleko Haymarketu, Chinatownu, Darling Harbour i Central Station
Cena: $0
S sebou: foťák, dobrou náladu a chuť experimentovat
 
Toto muzeum má 4 patra. Na prvním se nachází Cyber world. Všechno, co víte i nevíte o počítačích, se dozvíte zde. Uvidíte jak se dělá 3D obraz, pohrajete si s 3D obrazem s obrovskými brýlemi. Můžete vyzkoušet komunikaci s počítačem i používání starých štítkových mašin. Každý "nerd" si tady přijde na své. Za touto prohlídkou je experimentální část: jak se dělají bubliny, čokoláda, energie, chytíte elektrickou kouli a necháte se zelektrizovat na elektrickém křesle. Muzeum nabízí možnost cítit různé vůně světa, vidět, co dělají chemici a jiní vědci. Následuje vesmír, zde projdete kolem ruského Lunochodu, zažijete beztížný stav a dokonce vám bude dovoleno dotknout se měsíčního kamene (i když pouze přes sklo). Nacházejí se zde také vesmírné toalety, skafandr, spací pytel a upravené kosmické potraviny. Pouze jedna stěna a jeden tunel dělil tento úžasný vesmír od historické železniční stanice, kde si přijdou na své fanoušci dopravních prostředků - tedy hlavně jejich předchůdců. Třešnička na dortu je 3D svět, kde si dokonce můžete rozložit piknik na interaktivním stole! Samozřejmě není všechno jen o vědě a technice, hlavně zástupkyně něžného pohlaví si užijí část věnovanou designu, která je bezpochyby pastvou pro oči. Toto muzeum určitě není nudné a naučné. Překvapí Vás hravostí, experimenty a interaktivním přístupem.
 
Featherdale Wildlife Park

Featherdale Wildlife park (otevřená ZOO)

Web: www.featherdale.com.au
Lokace: mezi Blacktown a Doonside (vlakem do Blacktown 725, který zastaví přímo před branami parku)
Cena: $35 dospělý a $32 student
S sebou: kamaráda/dku s foťákem a dobrou náladu
 
Po příjezdu do Autrálie mnozí z nás očekávají, že hned po opuštění letiště jim do cesty skočí nějaký klokan. Přece je jich zde více než lidí! Po zjištění, že běžně potkáte velké papoušky Kakadu, dotěrné ptáky Ibis a po večerech netopýry předpokládáme, že se vydáte do ZOO. Určitě bychom vám doporučili Featherdale Wildlife Park, protože tady si můžete pohladit koaly a nakrmit klokany a emu zcela zdarma! Většinou si za to Zoo totiž účtují extra poplatky. Kromě nich si můžete prohlédnout další symbol Austrálie, a to tasmánského ďábla. K jeho ohradě se vydejte o čtvrté odpoledne a prohlédněte si, jak takové zvíře bojuje o večeři, je to celkem nebezpečné pro ošetřovatele. Tato ZOO má přesně vypsané časy, kdy se krmí jejich zvěř a kdy vám ošetřovatelé budou moci odpovědět na vaše otázky. 10.15 je to věčně otrávený a spící krokodýl, 10.00 a 14.30 Echidnasy nebo po našem ježura, 10.30 a 15.45 tučňáci, 11.00 pelikáni, 14.45 netopýři a v 15.15 dingo. Určitě se podívejte na většinu z nich, je to mnohem zajímavější, než jen takové okukování spících zvířat. V dalších klecích jsou dingo - bílí i světlehnědí, kasuáři, velký australský 50kg svišť - wombat a zvířátka wallabies. Na závěr jen tolik: zahrada není velká, což však může být výhoda, protože není přeplněná a určitě neminete to, co chcete vidět a se zvířátky se dá vyhrát do sytosti.
 
Blue Mountains

Blue Mountains National Park

Web: www.bluemts.com.au
Lokace: severozápadně od Sydney (vlakem do Katoomba nebo Wentworth Falls cca 2 hodiny)
S sebou: příjemnou společnost, dobrou obuv, malé občerstvení a spoustu energie
 
Blue Mountains dostaly své jméno podle oparu, který pochází z eukalyptů. Jsou vzdáleny dvě hodiny vlakem od Sydney a jsou jednou z vyhledávaných turistických atrakcí v Austrálii. Chodníky, schody vytesané do kamene, žebříky, které doprovázejí turisty přes kaňony plné krásné vegetace a nádherné vodopády tvoří úžasnou přírodní scenérii. Na své si přijdou i horolezci, protože skalní útesy poskytují mnoho příležitostí k jejich zdolávání.
Nejslavnější místo na Blue Mountains jsou skály zvané Three Sisters (Tři sestry). Podle dávné legendy domorodců žily tři sestry 'Meehni', 'Wimlah' a 'Gunnedoo' v Jamison Vellay jako členky kmene Katoomba. Tyto krásné sestry se zamilovaly do tří bratrů z kmene Nepean, ale zákon jim zakazoval uzavřít manželství a rozpoutala se válka. Život sester byl ve vážném ohrožení a tak je místní čaroděj proměnil ve skály, aby je ochránil. Tento čaroděj byl v bitvě zabit, pouze on mohl zaklínadlo zrušit, tři sestry proto zůstaly v této ohromující struktuře navždy jako vzpomínka na tento spor pro další generace.
Pro neúnavné doporučujeme krásnou turistickou trasu Wentworth Falls, výlet k vodopádům přes skály a prales s neopakovatelným výhledem. Také si obhlédněte lokální městečko Katoomba, které dýchá svojí jedinečnou atmosférou.
 

Kam dál?