Adelaide

Adelaide je hlavním a největším městem státu South Australia a páté největší město v Austrálii. 1,3 milionu obyvatel a je situováno na východním pobřeží zálivu St.Vincent na Adelaide Plains. Je to poměrně lineární město s délkou kolem 90 km a šířkou 20 km. Bylo pojmenováno na počest královny Adelaide, ženy krále Williama IV.. Město bylo založeno v roce 1836 jako plánované hlavní město pro jedinou volně osídlenou Britskou provincii v Austrálii. Plukovník William Light, jeden ze zakladatelů města Adelaide, navrhl městskou koncepci a vybral jeho polohu v blízkosti řeky Torrens. Inspirovaný Williamem Pennem, Lightův koncept vytyčil Adelaide mřížkové uspořádání popřetínané širokými bulváry a rozlehlými veřejnými náměstími, kompletně obklopené parkem.

Adelaide středomořské podnebí, kde většina deště spadne v zimních měsících. Z australských hlavních měst je Adelaide nejsušší.

Jako sídlo státní správy a komerční centrum státu South Australia se v Adelaide nachází mnoho vládních a finančních institucí. Většina z nich je koncentrovaná v centru města vedle kulturních bulvárů jako North Terrace, King William Street i v různých jiných částech metropole. Dnes je Adelaide známé pro mnohé festivaly, sportovní akce, jeho jídlo, víno a kulturu. To ho řadí na přední místo v oblasti nejlepších míst pro život. Je uvedeno v Top 10 žebříčku podle The Economist jako nejvíce vhodné místo pro život.

  • adelaide
    adelaide

Kam dál?