Canberra

Canberra byla naplánována a postavena v 20. století jako nový domov pro hlavní město Austrálie v odezvě na soupeření mezi Melbourne a Sydney, které soutěžily o tento titul. Město leží 280 km jihozápadně od Sydney, 660 km na severovýchodně od Melbourne a má přibližně 400 000 obyvatel. Mezi australskými městy je raritou, protože je postavena podle podrobného plánu. V mezinárodní soutěži o design města vyhrál architekt Walter Burley Griffin a stavět se začalo v roce 1913. V roce 1927 se parlament a vláda přesunuli z Melbourne do Canberry a Canberra se stala hlavním městem Austrálie.

Canberra zaměstnává nejvíce zahradníků na jednoho obyvatele ze všech míst na světě. Město má nespočetně stromů lemujících ulice a velice pěkně udržované parky. Městem protéká řeka Molonglo, na níž byla postavena přehrada vytvářející umělé jezero Lake Burley Griffin v centru Canberry. Canberra má suchá a horká léta a studené zimy se silnými mlhami a pravidelným poklesem teplot pod bod mrazu. Výjimečně se v centru města vyskytuje i sníh.

V Canbeře jako hlavním městě Austrálie se nachází většina velvyslanectví a konzulátů. Ve městě sídlí i parlament, nejvyšší soud Austrálie a mnoho vládních úřadů a agentur. V Canbeře je také umístěno mnoho společenských a kulturních institucí celostátního významu, jako například australský válečný pomník, Národní galerie, Národní muzeum a Národní knihovna Austrálie. Federální vláda je v Canbeře nejvýznamnějším zaměstnavatelem i přispěvatelem místního rozpočtu.

Canberra se nachází zhruba 150 km ve vnitrozemí od východního pobřeží Austrálie.Je umístěna v nadmořské výšce v rozmezí od 550 metrů do 700 metrů. Nejvyšší bod je Mount Majuro (888 m). Další velké hory jsou Mount Taylor, Mount Ainslie, Mount Mugga Mugga a Black Mountain. V okolních křovinatých porostech a původních buších je směs eukalyptu savany, křovin, močálů, a suchých lesů eukalyptu.

  • canberra
    canberra
  • canberra3
    canberra3
  • canberra1
    canberra1

Kam dál?