Melbourne

Melbourne je druhé největší město Austrálie a hlavní město státu Victoria. Má přibližně 5 miliónů obyvatel. Melbourne je pojmenováno po anglickém šlechtici a premiérovi Williamu Lambi, druhém vikomtu Melbourne (1779-1848), který pocházel z obce Melbourne v Derbyshire. Název Melbourne pochází ze staroanglického "mylla Burne", což značí "mlýnský náhon". Evropské osídlení Melbourne se datuje od roku 1835, kdy se na jeho území začali usazovat zemědělci, vracející se z Tasmánie, kde nedokázali najít vhodnou půdu. V 80. letech 19. století již bylo Melbourne druhým největším městem britského impéria. V té době bylo ve městě vybudováno množství výškových viktoriánských budov, terasových domů, bulvárů a zahrad obklopujících město. V letech 1901 až 1927 bylo Melbourne hlavním městem Austrálie. V roce 1927 se vláda a parlament přesunuli do nově vybudovaného hlavního města Canberra.


Melbourne je zařazeno na vrcholu žebříčku nejvíce vhodných míst pro život na světě. Město je specifické tím, že více než čtvrtina jeho obyvatel se narodila v zahraničí. Má přibližně 60 kulturních skupin hovořících 170 jazyky, čímž má toto město svůj jedinečný charakter. V Melbourne najdete tisíce restaurací s výběrem jídla z celého světa. Město je také uznáváno jako kulturní kapitál Austrálie, pořádá se zde mnoho filmových festivalů, velké výstavy umění a četné hudební oslavy. Obyvatelé Melburne milují sport. Vznikl zde australský fotbal, hra podobná rugby, která je ve státě nejpopulárnějším sportem. Melbourne Cup je jeden ze světově nejslavnějších dostihů. Kriket je oblíbený letní sport. Každoročně v lednu se v Melbourne pořádá Australian Open. V březnu Melbourne uvádí první závod sezóny Formule 1 Grand Prix.

Melbourne je postaveno kolem Port Phillip Bay a rozšiřuje se na západ do roviny a na východ do kopců Dandenongs. Klima je známé pro svou nepředvídatelnost a je náchylné na extrémy - velmi horkého nebo velmi studeného počasí, často ve stejný den!

Melbourne má největší tramvajovou síť na světě. Tramvaje jsou uznány jako kulturní dědictví a turistická atrakce. Federation Square (známé jako Fed náměstí) je kulturní centrum města soustředěné kolem dvou hlavních veřejných prostranství, St. Paul Court a The Square. Je to ve státě Victoria druhá nejvíce populární turistická atrakce. Město je často nazýváno zahradním, neboť na jeho území se nachází nespočet parků a zahrad.

 

 • melbourne
  melbourne
 • melbourne3
  melbourne3
 • melbourne2
  melbourne2
 • melbourne1
  melbourne1

Kam dál?